A Guardianben olvasható cikk szerint negyvenegyen, más források alapján ötvenheten haltak meg a tíz napja tartó demonstrációk során. A tüntetések oka a huszonkét éves Mahsa Amini letartóztatása és halála. A fiatal nő bűne az volt, hogy nem megfelelően viselte a hidzsábját, amiért az erkölcsrendészet elhurcolta, majd a rokonai és szemtanúk szerint megkínozta. A halál oka a fejet ért ütés volt.
"Lépéseket tettünk, hogy elősegítsük az internet szabadságát és az információ szabad áramlását az iráni nép számára"
- ezt Antony Blinken amerikai külügyminiszter írta a Twitteren, miután az országban elkezdték korlátozni a Facebook, a Twitter, a TikTok, a Telegram, majd a WhatsApp, az Instagram és a Skype használatát. Ezek a platformok a legnépszerűbb közösségi szolgáltatások a földön. Ahhoz, hogy a hatóságok letiltsák a hozzáférést, az iráni internet-szolgáltatóknak bizonyos internetes címeket feketelistára kell tenniük - ennek azonban előfeltétele, hogy az internetes forgalom látható legyen a számukra. Ezt kikerülni alapvetően kétféleképpen lehet. Úgynevezett virtuális privát hálózatok (VPN-ek) használatával, amelyek egy teljesen semleges, nem feketelistán lévő szerveren keresztül irányítják a forgalmat, hogy elfedjék, hogy épp egy Skype-beszélgetés vagy WhatsApp-chat zajlik (bár ez a módszer sem működik minden esetben); a másik megoldás egy, az országtól független internet-szolgáltató.
"Ha valaki be tud juttatni egy terminált Iránba, működni fog"
Pénteken a washingtoni külügyminisztérium lazított a szankciókon, amelyek korábban meggátolták, hogy amerikai internet-szolgáltatók és egyéb hálózatokat üzemeltető cégek működjenek Iránban - írja az Ars Technica. "Minden módszert támogatunk, amely szélesíti és fenntartja az internet-hozzáférést Iránban" - fogalmazott egy tisztségviselő. Elon Musk műholdas internet-szolgáltatója, a Starlink ezek között van.
A cég műholdjai már működnek is az ország fölött, de ez a megoldás könnyebbik fele: ahhoz, hogy csatlakozni tudjanak azokhoz a helyiek, valahogy be kell juttatniuk a vevőegységeket, amelyek nagyjából ötven centi átmérőjű antennák. "Nyilvánvaló, hogy az iráni kormány nem fogja ezt engedélyezni. Ezért valakinek meg kell vennie, és be kell csempésznie a terminált Iránba, de ezzel kockázatot vállal, mert a kormány nem fog örülni ennek" - nyilatkozta Musk.
Vagyis Ukrajna után egy újabb esetben jelenthet a Starlink megoldást egy ország akadozó internet-hozzáférésére, de ahogyan az orosz, úgy az iráni politikusok sem lesznek boldogak ettől.
(Fotó: Getty Images)