Először sikerült a fényt megszilárdítani!

2025 / 03 / 09 / Felkai Ádám
Először sikerült a fényt megszilárdítani!
A szuperszilárd anyag egy különleges és lenyűgöző halmazállapot, amely egyszerre viselkedik szilárdként és folyadékként. Ez a paradox jelenség, amelyet először több mint 60 évvel ezelőtt vetettek fel, sokáig inkább elméleti érdekességnek tűnt, semmint valós fizikai jelenségnek. A kutatók azonban most egy egészen szokatlan közeg, a fény segítségével mutatták be ezt az állapotot.

A szuperszilárdságot már 2007-ben sikerült kimutatni ultrahideg atomi rendszerekben, például nátriumban és rubídiumban. Egy nemzetközi kutatócsoport azonban most teljesen új megközelítést alkalmazott: szuperszilárd anyagot hoztak létre fényből származó részecskék, úgynevezett polaritonok segítségével. Ez az első alkalom, hogy maga a fény alakult át szilárd anyaggá.

„Valójában fényből készítettünk szilárd anyagot. Ez egészen lenyűgöző”

– mondta Dimitris Trypogeorgos, az Olasz Nemzeti Kutatási Tanács (CNR) fizikusa a New Scientist-nek.

A szuperszilárd anyagok egyedülálló módon ötvözik a szilárd testek rögzített szerkezetét a szuperfolyadékok súrlódásmentes áramlásával. Míg a hagyományos anyagokban az atomok egy merev rácsban helyezkednek el, a szuperszilárd testben a részecskék megtartják ezt a rendezett struktúrát, miközben akadálytalanul áramlanak benne. A fizikusok már az 1950-es évek óta próbálják megfejteni ezt a különleges állapotot. Évtizedeken át vizsgálták, hogy vajon az ultrahideg hélium-4 esetében előfordulhat-e a jelenség. 2004-ben úgy tűnt, hogy sikerült is kimutatni extrém nyomás alatt lévő héliumban, ám a későbbi kísérletek cáfolták az első lelkesítő eredményeket. A stabil szuperszilárd anyag keresése azonban nem állt meg – és most végre áttörést sikerült elérni.

Az energiatermelés nagyon furcsa módját találták fel - nyálka segítségével A nyálkás anyag speciális módon generál energiát.

A legújabb kísérlet során a kutatók lézert irányítottak egy speciálisan strukturált gallium-arzenid rétegre, amely aprólékosan megmunkált gerincekkel ellátott félvezető anyag volt. Amikor a fény elérte ezeket a gerinceket, kölcsönhatásba lépett az anyaggal, és polaritonokat hozott létre – olyan kvázi-részecskéket, amelyek részben fényből, részben anyagból állnak. Ezek a polaritonok kristályszerű mintázatba rendeződtek, miközben akadálytalanul áramlottak, ezzel igazolva a szuperszilárd állapot kialakulását.

A felfedezés nem csupán tudományos érdekesség, hanem komoly előrelépés az anyag egzotikus állapotainak megértésében. Míg az atomi szuperszilárd anyagok rendkívül alacsony hőmérsékletet igényelnek, a fényalapú szuperszilárdság már szobahőmérsékleten is tanulmányozható. A mostani felfedezésnek ráadásul gyakorlati jelentősége is akad, mivel új lehetőségeket nyithat meg a kvantumszámítástechnika és az ultrahatékony energiaszállítás területén. Jelenleg ezek a szuperszilárd anyagok kizárólag laboratóriumi körülmények között hozhatóak létre, de a lehetséges alkalmazásaik továbbra is izgalmas kutatási területet jelentenek a kvantumfizikában.

(A cikkhez használt kép illusztráció, amit a DALL-E generált/Rakéta)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Akár 50%-kal növelheti a biológiai és valós életkor közötti különbséget az elégtelen vízbevitel. Milyen összefüggés áll fenn a test öregedése és a vízivás között és mennyit kell inni naponta?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.