Emberi agyat nyomtattak, ami úgy viselkedett, mint a valódi megfelelője

2024 / 02 / 10 / Bobák Zsófia
Emberi agyat nyomtattak, ami úgy viselkedett, mint a valódi megfelelője
A 3D-nyomtatott agyszövet sejtjei fejlődés közben ugyanolyan kapcsolatokat hoztak létre egymással, mint a valódi emberi agyban és a betegségekre is hasonló módon reagáltak.

A Wisconsin-Madison Egyetem szakértőinek vezetésével egy kutatócsapat apró, emberi agyutánzatot állított elő 3D-nyomtatással, hogy a szövetek viselkedését tanulmányozzák. A kutatók elmondása szerint az emberi neurális hálózat működésének rejtelyeit nehéz felderíteni a rendelkezésre álló minták és megfigyelési lehetőségek hiánya miatt, emiatt előtérbe kerültek a bionyomtatással készített szöveteken végzett tesztek a kísérletek során, amelyekkel bizonyos szempontból helyettesíteni lehet a valódi emberi agyat. Bár sem az organoidok, sem a 3D-nyomtatott szövetek nem tudják teljes mértékben imitálni a természetes szervek bonyolult felépítését és működését, de a legújabb bionyomtatási módszerrel már egészen élethű modelleket lehet létrehozni.

Az egyetem kutatói neurális és gliális progenitor sejteket, azaz elődsejteket helyeztek a 3D-nyomtató segítségével hosszú sorokba egymás mellé, majd ezek a sejtek különböző típusú agyi sejtekké fejlődtek és heteken belül funkcionális neurális hálózatokat alkottak a szövetek egyes rétegein belül és a rétegek között is. A kialakuló szövetekhez asztrocitákat is adtak, amelyek az emberi agyban nagy számmal találhatóak és feladatuk többek között a neuronok támogatása, kontrollálása és a szinapszisok aktivitásában, vagyis az idegsejtek információátvitelében is szerepet játszanak. Az asztrociták a mesterségesen létrehozott agyakban ugyanolyan működőképes viselkedésre utaló jeleket mutattak, mint a természetes szervekben, amire a neurális aktivitás során a glutamát felvételéből következtettek a kutatók. Az életképes és funkcionális szövetek sikeres megalkotásának egyik fő elemét a megfelelő biotinta használata jelenti: a kísérletben ehhez egy nagy részben fibrinogént és trombint tartalmazó hidrogélt alkalmaztak, ami egyszerre biztosította a sejtek túlélését, fejlődését és megtartotta a kellő szerkezeti stabilitást is, ezt kombinálták zselatinnal, hialuronsavval, cellulózzal és más anyagokkal.

Az agy a sejtek közötti interakciók révén tud működni, így a 3D-nyomtatott agyszövetek esetében is kulcsfontosságú volt, hogy létrejöjjenek a megfelelő kapcsolatok a neuronok között.

A kísérletben a különböző típusú sejtek olyan módon alakították ki a kapcsolódási hálózatot, mint egy valódi agyban, tehát a szövet kezdetleges jellege ellenére hűen imitálták az agy elrendezését.

A szövetek méghozzá nem csak az egészséges működést tudják leképezni, hanem a patologikus állapotokat is. Mikor a kutatók ahhoz hasonló mutációkat indukáltak a sejtekben, mint amelyek az Alexander-kór során jelennek meg az agyban, a nyomtatott szövetek is rendhagyó módon kezdtek viselkedni és a sejtjeik kevesebb kapcsolatot alakítottak ki egymással.

A jelenlegi módszerekkel még nem lehetséges az emberi agy komplexitását utánozni, de a sejtek fejlődésének, aktivitásának és bizonyos jelenségek kialakulásának megfigyelése lehetséges a mesterséges agyak segítségével. A nyomtatott neurális szövetek ígéretes mintát jelenthetnek a humán idegi hálózatok vizsgálatához, a jövőben pedig a jelenleginél bonyolultabb, több rétegű és kifinomultabb szövetek megalkotása is elérhető közelségbe kerülhet a bionyomtatás fejlődésével.

(Fotó: Yan et al/Cell Stem Cell, TheDigitalArtist/Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.