Évi harmincezer laborban „tenyésztett” gyerek – avagy mi igaz a hidegrázós „csecsemőgyárból”?

2022 / 12 / 14 / Felkai Ádám
Évi harmincezer laborban „tenyésztett” gyerek – avagy mi igaz a hidegrázós „csecsemőgyárból”?
A Mátrix című filmeket idéző animáció látszólag egy tervezett komplexumot mutat be, amelyben mesterséges anyaméhekben évi 30000 gyerek is fejlődhet. Mi igaz mindebből?

Bejárta az elmúlt napokban a közösségi felületeket egy videó, amely egy csecsemőgyárat, pontosabban egy csecsemő-érlelő komplexumot mutat be. A videó alatt szűkszavú magyarázat található: „A világ első mesterséges méhe, az EctoLife évente 30 000 csecsemőt tud majd felnevelni. Az EctoLife több mint 50 évnyi úttörő tudományos kutatáson alapul, amelyeket a kutatók világszerte végeztek".

A videóból kiderül, hogy a telephelyet teljes egészében megújulókból származó energia táplálná, és az EctoLife megoldás lehet a terméketlen szülőknek, akiknek a saját genetikai leszármazottja fejlődne ki itt, de a méheltávolításon átesett nőknek is, akik mégis gyereket szeretnének. Az EctoLife ezen kívül teljesen megszüntetné a koraszüléseket, valamint a császármetszéseket is (amely egyébként nőgyógyászati nagy műtétnek számít). A gyerekek fejlődését a mesterséges méhekben pedig egy mesterséges intelligencia felügyelné, egyben figyelné az esetleg megjelenő káros genetikai elváltozásokat is (azt a felvételen a hallgatás jótékony homálya fedi, hogy ha ilyesmire bukkan az MI, akkor hogyan tovább). A baba fejlődését pedig boldog szülőként az otthonunk kényelméből, az okostelefonunkon is követhetnénk.

Innentől aztán a videó rengeteg helyre eljutott, még meghatározó véleményvezérekhez, politikusokhoz is. Mindez annyiban nem is csoda, hogy a komplexum kifejezetten egy futurisztikus hangyabolyt idéz – többeket a Mátrixra emlékeztette, de felidézheti a kaminoi klóngyárat is a Star Wars filmekből és sorozatokból. A HuffPost utánajárt, hogy mi lehet az igazság ez ügyben, és a lap még szakértők véleményét is kikérte. A cikk szerint a videót Hashem Al-Ghaili filmrendező készítette, aki jártas ugyan a molekuláris biológiában, de a felvételt nem valóságosnak szánták – tehát nem egy tervezett létesítményt mutat be.

A videóban a komplexumot mint lehetséges megoldást tárgyalják méheltávolításon átesett rákos betegek számára, valamint a terhesség alatti szövődmények csökkentésére és a népességfogyásban szenvedő országok megsegítésére. Ami azt illeti, hogy mindez mennyire science fiction, azzal kapcsolatban Joyce Harper, az UCL Institute for Women's Health professzora úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a mesterséges anyaméh idővel elérhető lesz, de megjegyzi, hogy bár bárányokat már sikeresen neveltek mesterséges méhben, ez még nem lehetséges az emberek számára.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.