Kipróbálták, mi történne az utasokkal egy légitaxis kényszerleszállás közben

2023 / 02 / 08 / Bobák Zsófia
Kipróbálták, mi történne az utasokkal egy légitaxis kényszerleszállás közben
A NASA töréstesztjének eredményei nem túl biztatóak.

A NASA decemberben hajtotta végre azt a töréstesztet, amivel egy eVTOL-os utazás kevésbé pozitív végkimenetelét szimulálták és az eredmények nem vetettek jó fényt sem a jármű megbízhatóságára, sem az előzetes szimulációk pontosságára. Igaz, hogy az űrügynökség nem valamely gyártócég meglevő modelljét használata a vizsgálatokhoz, hanem egy saját építésű, részleges prototípust, aminek egyetlen funkciója a teszten való részvétel volt. A gép nem rendelkezett szárnyakkal és propellerekkel, csak a kabinból állt, a struktúra további egységeit megfelelő pontokon elhelyezett súlyokkal reprezentálták.

A próba során először az ülések és a padló állapotát mérték fel egy lehetséges becsapódás során - ez alapján megfigyelték, hogy a jól tervezett ülések felfogják az ütközés hatását és megóvják a benne ülőket, valamint az is kiderült, hogy a szimulációk kellő pontossággal működnek és jelzik előre a várható következményeket. A vizsgálat második fázisában, mikor a tetőszerkezet változásaira fókuszáltak, már nem alakultak ilyen jól az események: a tető teljesen összeomlott és károkat okozott a járműben helyet foglaló hat bábuban is. Az előre elvégzett számítógépes modellezés nem utalt ilyen mértékű károsodásra a jármű szerkezetében.

A teszt során begyűjtött adatok a későbbiekben segíthetnek a biztonságosabb eVTOL-ok megtervezésében és a precízebb szimulációs modellek létrehozásában is. A NASA az eVTOL-os, vagyis az AAM (Advanced Air Mobility) közlekedési formákkal kapcsolatos programokban évek óta részt vesz, hogy elősegítse a szektor minél gyorsabb fejlődését. 2021-ben a Joby Aviationnel együtt végeztek teszteket a leendő légitaxik akusztikus hatásainak és irányíthatóságával felmérésére.

(Fotó: NASA, Dave Bowman)

Elvégezték az első ejtési tesztet egy eVTOL lítium-ion akkumulátorával A próba sikeres volt, az akkumulátorcsomag nem szenvedett komolyabb sérüléseket és nem is kapott lángra.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.