A Figure AI alapítója, Brett Adcock bejelentése szerint a cég által fejlesztett Figure robot legújabb változata, a Figure 02 megérkezett az első vásárlóhoz, és már zajlik a beüzemelése, ami azt jelenti, hogy valószínűleg hamarosan munkába is állhat. Adcock azt nem árulta el, hogy pontosan hol és milyen feladatokat végez majd a gép, de annyit lehet tudni, hogy a Figure 02 egyes példányait korábban a BMW alkalmazta tesztelési céllal a dél-karolinai spartanburgi gyárában. A próba folyamán a robotok az autók karosszériájának összeállításában segédkeztek, amit a Figure AI értékelése szerint megfelelően kiviteleztek, igaz, hogy a gépekre egyelőre csak a viszonylag egyszerű tennivalókat bízták.
A vállalat azonban kifejezetten a széles körű alkalmazásban látja a jövőt, és víziójuk szerint az általános felhasználású robotok révén előbb-utóbb véget érhetnek azok az idők, amikor még embereknek kellett veszélyes vagy nemkívánatos munkákat végezniük.
"Nagy kockázatokkal kell szembenéznünk, és rendkívül alacsony az esélyünk a sikerre.
Azonban, ha mégis sikert érünk el, meg lesz a lehetőségünk arra, hogy pozitívan befolyásoljuk az emberiséget, és a világ legnagyobb vállalatát építsük fel." - szól a Figure AI optimista kijelentése a tervekkel kapcsolatban. Az ütemterv ambíciózus, de elméletileg óvatos is egyben: a cég azokon a területeken alkalmazná először Figure-t, ahol a legnagyobb a munkaerőhiány, majd jöhetnének a komplexebb feladatok is. A cél a fizikai munka kiváltása, akár az ipari, akár az otthoni munkák, vagy idősellátás terén, viszont olyan szerepekben, amiben a robotok kárt okozhatának az emberekben, például katonai szolgálatban, nem fogják használni őket az ígéretek szerint.
"Arra összpontosítunk, hogy erőforrást biztosítsunk azokhoz a munkákhoz, amiket az emberek nem akarnak megcsinálni." - magyarázza a cég.
A távoli horizonton pedig megjelenik végül a teljesen automatizált világ képe is, amiben a fizikai munkákat végző robotok maguk építik a gépi munkások következő generációját, miközben az emberek más, kreatívabb, hasznosabb, fontosabb elfoglaltságokkal töltik a mindennapjaikat. A Figure AI ezzel egy kicsit előreszaladt az időben, elvégre a legtöbb emberszerű robotot még csak tesztelik, vagy kiállításokon és konferenciákon szerepeltetik, egyelőre sok esetben lassabbak és instabilabbak az embereknél, valamint a problémamegoldó képességük sem az igazi, de tény, hogy számtalan cég foglalkozik a fejlesztésükkel, köztük például a Tesla is, amelynek vezetője, Elon Musk régen még sötét jövőképet festett a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. A "megtestesült MI-k", azaz a mesterséges intelligencia rendszerrel működő robotok az évszázadok óta zajló gépesítés következő lépcsőfokai lehetnek, de fejlesztésük bonyolult és időigényes, az pedig csak a konkrét használat közben derül majd ki, hogy valóban hatékonyabbá teszik-e a gyártást, és megéri-e az alkalmazásuk.
A Figure 02 egyike annak a kis számú fejlett, kétlábon járó humanoid robotmodellnek, amit nem tesztelésére használnak, hanem valaki megvásárolta, hogy munkába állíthassa, ezért bizonyos szempontból ez tekinthető a második robotnak, aminek 'fizetős állása' van az Agility Robotics Digitje után. Persze ez csak abban az esetben igaz, ha humanoid alatt kizárólag a Figure-höz hasonló kialakítású, kétlábú robotokat értjük, de a humanoid kifejezést általában ennél tágabb értelemben szokták használni a robotgyártók. A SoftBank Robotics Pepperje is emberszerű például (fél-humanoid, de gyakran humanoidként hivatkoznak rá), és már régóta használják a világ minden pontján recepciósként, bár a SoftBank azóta beszüntette a gyártását. A leállás oka az alacsony kereslet volt, annak ellenére, hogy Pepper igen népszerűnek tűnt nem csak a japánok körében, hanem sok más országban is.
A Figure 02 a BMW gyárában töltött ideje alatt sokat fejlődött, állítólag 400%-kal gyorsabban és 7-szer eredményesebben dolgozik a gyakorlásnak köszönhetően, mint előtte. Az autógyártó a további alkalmazását fontolgatja, de a végső döntésről még nincsenek hírek. A robot ára sem publikus még, de Brett Adcock elmondása szerint a gépet előbb-utóbb 20 000 dollár (kb. 8 millió forint) körül értékesíthetik, ami nagyjából megegyezik a Tesla Optimusának becsült árával.
(Fotó: Figure AI, Tomohiro Ohsumi/Getty Images)