Ez Ferenc pápa utolsó ajándéka az embereknek

2025 / 05 / 10 / Bobák Zsófia
Ez Ferenc pápa utolsó ajándéka az embereknek
A pápamobilt a Gázai övezetben fogják használni a gyerekek segítésére.

Ahogy arról korábban beszámoltunk a pápamobilok hosszú múltra tekintenek vissza, és már első elektromos változatuk is megérkezett a tavalyi évben a Mercedes-Benz átalakított G-osztályú terepjárójának képében. Korábban már a Fisker is tervbe vette, hogy legyártja az első elektromos meghajtású pápamobilt, de végül sok késlekedés után a Mercedes lett az a cég, ami újított a pápák szállítására alkalmazott járművek kialakításán. A vállalat 1930 óta felel az egyházfők számára készült járművekért, az elsőt közülük (egy Nürburg 460 Pullman Saloon gépkocsit) XI. Piusz használta, a Mercedes-Benz számára azonban egyre fontosabb kérdéssé vált az évek során az elektromos átállás, Ferenc pápa számára pedig a környezetvédelem, így az elektromos pápamobil mindkét igényt kielégíthette.

A pápa egy másik, hasonló kialakítású, tehát nyitott tetejű, de korábbi verziót használt még 2014-ben, mikor Betlehembe látogatott - Ferenc pápa ugyanis ragaszkodott a nyitott járművekhez, mert nem akarta úgy érezni magát, "mint egy szardíniásdobozban" - ahogy azt 2014-ben egy spanyol La Vangardiának nyilatkozta. A pápák addig hagyományosan golyóálló pápamobilokban utaztak nyilvános szerepléseik során, amióta II. János Pál pápa ellen merényletet követtek el 1981-ben.

Ferenc pápa halála előtt utolsó rendelkezéseként megbízta a Caritas Jerusalemet, hogy a 2014-ben használt járművét vegyék igénybe egy új cél megvalósítására, és alakítsák át mobil kórházzá, illetve egészségügyi állomássá a Gázai övezet sérült gyermekei számára. A háborús övezetben számos gyerek nem jut megfelelő orvosi ellátáshoz, oktatási lehetőséghez vagy akár biztonságos otthonhoz: az UNICEF adatai szerint a térség iskoláinak 95%-át megrongálták vagy lerombolták, és sok kiskorú betegeskedik a hiányos táplálkozás és szennyezett ivóvíz miatt.

Az átalakított pápamobilban a különféle vizsgálatokhoz, diagnosztikai munkákhoz és terápiákhoz szükséges berendezéseket helyeznek el, gyorstesztek, életmentő készletek és oltási anyagok is lesznek majd a mini orvosi állomáson. A járművön orvosok és ápolók utaznak majd, hogy elérjék az övezet nehezen megközelíthető helyszíneit is, de csak azután, hogy a térséget megnyitják a humanitárius segélyek előtt. Jelenleg a Gázai övezetben Izrael és az Egyesült Államok azt tervezi, hogy teljesen a hadsereg által kontrollált csomópontokon át irányítják a segélyeket, amerikai katonai partnerekkel együttműködésben, és ezáltal a lakosság 60%-ának nyújtanak segítséget. Az Egyesült Nemzetek Szervezete egyelőre elutasítja a részvételt, a humanitárius elvekkel való összeegyeztethetetlensége miatt a CNN hírei szerint.

(Fotó: Franco Origlia/Getty Images, Tullio Saba/Wikimedia Commons, Caritas)


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.