Habár egy hároméves utánkövetéses tanulmány szerint bizonyos betegségek szempontjából az e-dohánytermék használata rövidtávon kevésbé káros a hagyományos cigarettánál, ennek az újfajta füstölésnek is megvan a maga kockázata. Az EVALI kialakulásának pontos oka ugyan egyelőre még nem ismert, és jelenleg csak annyi tűnik biztosnak, hogy az e-cigi által a tüdőbe kerülő valamely aeroszol gyulladásos folyamatot indít be.
A webmd.com-nak dr. Joanna Tsai, az Ohio Állami Egyetem pulmonológusa sorolta fel a tüneteket. Az EVALI tipikusan légzési és emésztési problémákkal jár több más tünet mellett, melyek a következők:
A páciensek tapasztalatai szerint a betegség kialakulása esetenként csak pár napot vett igénybe, másoknál viszont hetek kellettek hozzá. Az EVALI jellemzően súlyos tüdőkárosodást okoz, a páciensek akár intenzív osztályra is kerülhetnek, mivel gépi légzéstámogatásra szorulnak.
Lényegében bárki, aki az elmúlt kilencven napban e-dohányterméket használt. Dr. Tsai szerint legalábbis semmilyen előzetes extra körülménynek (életkor, korábbi betegségek) sincs kiemelkedő szerepe a betegség kialakulásában.
Rengeteg beteg korábban átlagos, egészséges ember volt. Sőt a számok alapján a fiatalabb korosztály jobban érintett: az EVALI beteg átlagos életkora huszonnégy év, és ötből négy páciens harmincöt évesnél fiatalabb. Persze ez a leginkább azzal lehet összefüggésben, hogy az e-dohánytermék eleve ezekben a korosztályokban a legnépszerűbbek.
A kockázatot emelheti, ha E-vitamin-acetát tartalmú terméket töltünk az e-cigarettába. A CDC legalábbis ezt az anyagot minden beteg tüdejéből vett mintából kimutatta. Ahogy arról már korábban írtunk, az E-acetát jellemzően a THC-tartalmú e-dohánytermékek egyik adalékanyaga.
Dr. Tsai ugyanakkor hangsúlyozza, hogy bár az EVALI betegek többsége valóban THC tartalmú terméket használt, többen csak sima nikotinos e-cigit szívtak, és mégis megbetegedtek. Magyarán a nikotin sem feltétlen biztonságos megoldás. Az orvos szerint jelenleg még mindig túl keveset tudunk, miközben az ipar lényegében szabályozatlanul működik, ami miatt a vásárlók sem mindig tudják, hogy pontosan mit is tesznek a kosarukba.
A helyzet viszont ezzel kapcsolatban azért változik Amerikában. Az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA) ugyanis január másodikán betiltotta a gyümölcsös e-cigaretta patronok forgalmazását és árusítását.
Azért éppen ezeket, mert ezek a legkönnyebben beszerezhetők és a legnépszerűbbek a fiatalabbak körében. A tiltás épp ezért nem is érinti az inkább felnőttek által használt utántöltő folyadékokat. Mindezt összevetve azzal, hogy tavaly huszonegy éves korra emelték a dohányzás korhatárát, látszik, hogy a középiskolás korú, illetve annál valamivel idősebb fiatalabb felnőtteket szeretnék megóvni az Egyesült Államokban, amely korosztály különösen érintett az EVALI megbetegedésekben.
Az amerikai Járványügyi Központ több megelőzési tanáccsal szolgál, ezek közt szerepel, hogy ne használjunk ismeretlen eredetű e-cigarettát, töltőfolyadékot vagy patront, kerüljük az E-vitamin-acetát adalékkal bővített szereket is. Azt viszont a CDC is elismeri, hogy még vizsgálják a betegséget, így ha tényleg biztosra akarunk menni, egyáltalán ne éljünk e-dohánytermékekkel, amíg a kutatás le nem zárul.