Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a Perseverance marsjáró korábbi mintavétele sajnos sikertelennek bizonyult, és idővel még az okokra is fény derült. Az ismétlésre pedig szeptember elsején került sor, és ezúttal legalábbis részben sikerről beszélhetünk.
A bizonytalan fogalmazás annak szól, hogy a marsjáró által begyűjtött kőzetminta sorsa jelenleg annyira kétséges, mint Schrödinger macskájáé – az első képeken ugyanis ott a minta a tartályban, a következő sorozaton viszont már nincs. Na de ennyire ne siessünk a dolgok elébe, nézzük pontosan, hogy mi történt: a Perseverance szeptember elsején sikeres fúrást hajtott végre egy marsi kőzeten, mint az a lenti képen látszik. A mintavételhez a marsjáró a Sampling and Caching System nevű rendszerét használta, amely egy forgó ütős típusú fúrógéppel, valamint egy üreges fúrószállal hajtotta végre a műveletet – ezek egyébként a Perseverance 2 méter hosszú robotkarján találhatóak, és egy ceruzánál picit vastagabb minták begyűjtésére alkalmasak.
Ezt követően a marsjáró a nyitott mintavételi tartályt a Mastcam-Z eszköz elé emelte, és képet is készített róla. Ezen a képen, mint az lentebb látható, jól kivehető a tartályban a marsi kőzet.
Ezt követően a rover végrehajtott egy műveletet (percuss-to-ingest), aminek keretében ötször egy-egy másodpercig rázta a fúrószálat, aminek az a célja, hogy a tartály szájáról eltávolítson minden esetleg ott maradt anyagdarabkát. Ezt követően ismét képeket készített (lent) – ezen a sorozaton a minta viszont már nem látszik.
Jennifer Trosper, a NASA Jet Propulsion Laboratory-jának projektvezetője úgy nyilatkozott, hogy már az, hogy a kőzetminta ott volt a tartályban önmagában „fenomenális teljesítmény”. Az űrhivatal szerint a kőzetminta talán azért nem látszódott a második képsorozaton, mert akkor már nem voltak megfelelőek a fényviszonyok. A Perseverance ezért az elmúlt napokban újabb képeket készített, melyek elvileg ma érkeznek/érkeztek meg a Földre, így remélhetőleg a NASA hamarosan közleményt ad ki (a cikk írásakor erre még nem került sor, de amint ez megtörténik, frissítjük írásunkat). Amennyiben egyébként ezek a képek sem bizonyítják egyértelműen a minta jelenlétét, a Perseverance egyéb úton is meg tudja állapítani, hogy a minta valóban bekerült a tartályba.
(Forrás, kép: NASA)