Ezzel az újdonsággal tényleg a kutatók jobbkeze lehet a NotebookLM

2025 / 04 / 11 / Pőcze Balázs
Ezzel az újdonsággal tényleg a kutatók jobbkeze lehet a NotebookLM
Hasznos új képességgel lett gazdagabb a Google kifejezetten kutatási célokra kialakított mesterségesintelligencia-alapú szoftvere, a NotebookLM. Mostantól nem csak abban segíti a felhasználókat, hogy összefoglaljon információkat vagy jegyzeteket, hanem magától képes új forrásokat találni.

A Google "virtuális kutatási asszisztenséről" két éve hallhattunk először. A neve a "jegyzettömb" és a "nyelvi modell" összekapcsolásából ered, hiszen a cél az volt, hogy újragondolják a jegyzetelés mikéntjét a mesterséges intelligencia korában. A program azért különleges, mert nem az internetről innen-onnan összevadászott, hanem kifejezetten a tőlünk kapott információkra alapozza a tudását, azokat foglalja össze és azok alapján válaszol a kérdéseinkre. Ez precízebb, kutatásokhoz jobban illő működésre ad lehetőséget.

Fél éve aztán egy látványos és hasznos újdonsággal egészítették ki a NotebookLM-et: miután hozzáadjuk a forrásainkat, egy kétműsorvezetős podcast-epizódot generál azokból, igaz, egyelőre csak angolul. Mi például összefoglaltattuk vele az ötödikes történelemkönyvet; pár perc elteltével egy kilenc és félperces audio fájlt kaptunk, amit meghallgatva leesett az állunk. Szinte lehetetlen volt megállapítani, hogy két gép beszélgetését hallottuk a magyar történelemről, a megszólalók még a magyar szavak ügyetlen kiejtésén is viccelődtek.

Mostantól pedig akkor sem kell aggódnunk, ha nem találunk megfelelő forrásokat egy-egy témához, hiszen ennek a terhét is leveszi a vállunkról a rendszer.

A The Verge számolt be arról, hogy az új "Discover" ("felfedez") funkció segítségével a területhez kapcsolódó webes források százait pörgeti át a NotebookLM, majd kiválasztja a tíz legrelevánsabbat, és azokat rövid, szöveges bemutatókkal látja el. Csak bepipáljuk, hogy melyiket szeretnénk a kutatási forrásanyagaink közé emelni, és meg is vagyunk.

Mi, miután bedobtunk néhány, a Z generáció tartalomfogyasztási szokásaival kapcsolatos prezentációt, csak annyit kértünk, hogy legyenek adataink a zenei ízlésükről is. Pillanatok alatt kész volt a listánk, érdekesnek hangzó publikációkkal. Ezeket később elolvashatjuk, idézhetünk és jegyzetelhetünk belőlük, illetve kérdezhetjük róluk a chatbotot. Aki pedig még témát is nehezen talál magának, annak csak az “I’m Feeling Curious” gombot kell megnyomnia, és máris felfedezhet egy új területet.

(Borítókép: Trang Trieu/Unsplash)

Már a kamera és a telefonunk képét is képes értelmezni a Gemini A Google chatbotja nagy lépést tett afelé, hogy teljes értékű személyi asszisztensként használhassuk.


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.