s

Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja

2024 / 10 / 17 / Pőcze Balázs
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
A Google jegyzetelő és kutató alkalmazása, a NotebookLM hasznos új képességre tett szert: ha feltöltünk a rendszerbe tananyagokat, információkat, akkor teljesen élethű és informatív podcasttéé, rádióműsorrá alakítja az így kapott tudást.

A cég "virtuális kutatási asszisztenséről" először múlt tavasszal hallhattunk, majd júliusban ismerhettük meg részletesebben, kifejezetten "kísérleti termékként". A neve a "jegyzettömb" és a "nyelvi modell" összekapcsolásából ered, hiszen a cél az volt, hogy újragondolják a jegyzetelés mikéntjét a mesterséges intelligencia korában. A program a tőlünk kapott információkra, akkor még kifejezetten Google dokumentumokra, szövegekre, diasorokra alapozza a tudását, azokat foglalja össze és azok alapján képes válaszolni a kérdéseinkre.

Idén ősszel azonban szintet lépett a már így is figyelemre méltó szoftver. Amint arról a TechCrunch beszámolt, az "audio áttekintő" nevű megoldás segítségével képes hangban, igaz, egyelőre csak angolul összefoglalni, ami a feltöltött anyagokban szerepel. A Tom's Guide újságírója, Nigel Powell szerint ez a legizgalmasabb innováció az MI területén a ChatGPT megjelenése óta; ő a húrelméletről generált podcastet, mi azonban még praktikusabb módon tettük próbára a NotebookLM-et,

összefoglaltattuk vele az ötödikes történelemkönyvet.

Az Oktatási Hivatalnál pdf-ként elérhető kiadványt feltöltöttük a rendszerbe, majd megnyomtuk az "Audio overview gombot". Pár perc elteltével egy kilenc és félperces audio fájlt kaptunk, amit meghallva leesett az állunk: szinte lehetetlen megállapítani, hogy két gép beszélgetését halljuk a magyar történelemről.

A "felvétel" "szerkesztője" nem végzett tökéletes munkát, hiszen a könyv első fejezeteit átugorva kizárólag a magyarok eredetéről beszélnek a "műsorvezetők", sőt, előtte azon polemizálnak, hogy milyen régimódi dolog egy tankönyv egy mobiltelefonhoz képest. Azonban az, hogy még a magyar szavak ügyetlen kiejtésén is viccelődnek, vagy hogy a szentjeinket "amolyan szuperhősökként" aposztrofálják, páratlanul élvezhetővé, élőbeszéd-szerűvé teszi az anyagot.

Azt egyelőre nem lehet elérni, hogy jobban tiszteletben tartsa a könyv arányait a hanganyag, nincs lehetőség a finomhangolásra, de szövegesen kérdezni azért tudunk. Mi Róma történelmének a legnagyobb fordulópontjára voltunk kíváncsiak, amire válaszul a szoftver sikeresen összefoglalta a köztársaságból a birodalomba való átmenetet. Vagyis a megfelelő alapanyagokkal az angolul beszélő iskolások és egyetemisták mindentudó korrepetítorhoz, és tökéletlen, de lélegzetelállító saját podcast-sorozathoz juthatnak a NotebookLM-mel.

(Borítókép: Kelsy Gagnebin/Unsplash)

Ez a "rémálom-generátor" elmossa a valóság és a képzelet határát A Pika 1.5 technikailag egy videógenerátor, de a rémálom-generátor kifejezés talán helyesebb lenne rá. Mutatjuk is, hogy miért.


Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni
Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni
Nem csak nehezíti az elalvást és ronthatja az alvás minőségét, az ágyba hurcolt mobilnak ennél jóval kellemetlenebb hatása is lehet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.