Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja

2024 / 10 / 17 / Pőcze Balázs
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
A Google jegyzetelő és kutató alkalmazása, a NotebookLM hasznos új képességre tett szert: ha feltöltünk a rendszerbe tananyagokat, információkat, akkor teljesen élethű és informatív podcasttéé, rádióműsorrá alakítja az így kapott tudást.

A cég "virtuális kutatási asszisztenséről" először múlt tavasszal hallhattunk, majd júliusban ismerhettük meg részletesebben, kifejezetten "kísérleti termékként". A neve a "jegyzettömb" és a "nyelvi modell" összekapcsolásából ered, hiszen a cél az volt, hogy újragondolják a jegyzetelés mikéntjét a mesterséges intelligencia korában. A program a tőlünk kapott információkra, akkor még kifejezetten Google dokumentumokra, szövegekre, diasorokra alapozza a tudását, azokat foglalja össze és azok alapján képes válaszolni a kérdéseinkre.

Idén ősszel azonban szintet lépett a már így is figyelemre méltó szoftver. Amint arról a TechCrunch beszámolt, az "audio áttekintő" nevű megoldás segítségével képes hangban, igaz, egyelőre csak angolul összefoglalni, ami a feltöltött anyagokban szerepel. A Tom's Guide újságírója, Nigel Powell szerint ez a legizgalmasabb innováció az MI területén a ChatGPT megjelenése óta; ő a húrelméletről generált podcastet, mi azonban még praktikusabb módon tettük próbára a NotebookLM-et,

összefoglaltattuk vele az ötödikes történelemkönyvet.

Az Oktatási Hivatalnál pdf-ként elérhető kiadványt feltöltöttük a rendszerbe, majd megnyomtuk az "Audio overview gombot". Pár perc elteltével egy kilenc és félperces audio fájlt kaptunk, amit meghallva leesett az állunk: szinte lehetetlen megállapítani, hogy két gép beszélgetését halljuk a magyar történelemről.

A "felvétel" "szerkesztője" nem végzett tökéletes munkát, hiszen a könyv első fejezeteit átugorva kizárólag a magyarok eredetéről beszélnek a "műsorvezetők", sőt, előtte azon polemizálnak, hogy milyen régimódi dolog egy tankönyv egy mobiltelefonhoz képest. Azonban az, hogy még a magyar szavak ügyetlen kiejtésén is viccelődnek, vagy hogy a szentjeinket "amolyan szuperhősökként" aposztrofálják, páratlanul élvezhetővé, élőbeszéd-szerűvé teszi az anyagot.

Azt egyelőre nem lehet elérni, hogy jobban tiszteletben tartsa a könyv arányait a hanganyag, nincs lehetőség a finomhangolásra, de szövegesen kérdezni azért tudunk. Mi Róma történelmének a legnagyobb fordulópontjára voltunk kíváncsiak, amire válaszul a szoftver sikeresen összefoglalta a köztársaságból a birodalomba való átmenetet. Vagyis a megfelelő alapanyagokkal az angolul beszélő iskolások és egyetemisták mindentudó korrepetítorhoz, és tökéletlen, de lélegzetelállító saját podcast-sorozathoz juthatnak a NotebookLM-mel.

(Borítókép: Kelsy Gagnebin/Unsplash)

Ez a "rémálom-generátor" elmossa a valóság és a képzelet határát A Pika 1.5 technikailag egy videógenerátor, de a rémálom-generátor kifejezés talán helyesebb lenne rá. Mutatjuk is, hogy miért.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.