A cég "virtuális kutatási asszisztenséről" először múlt tavasszal hallhattunk, majd júliusban ismerhettük meg részletesebben, kifejezetten "kísérleti termékként". A neve a "jegyzettömb" és a "nyelvi modell" összekapcsolásából ered, hiszen a cél az volt, hogy újragondolják a jegyzetelés mikéntjét a mesterséges intelligencia korában. A program a tőlünk kapott információkra, akkor még kifejezetten Google dokumentumokra, szövegekre, diasorokra alapozza a tudását, azokat foglalja össze és azok alapján képes válaszolni a kérdéseinkre.
Idén ősszel azonban szintet lépett a már így is figyelemre méltó szoftver. Amint arról a TechCrunch beszámolt, az "audio áttekintő" nevű megoldás segítségével képes hangban, igaz, egyelőre csak angolul összefoglalni, ami a feltöltött anyagokban szerepel. A Tom's Guide újságírója, Nigel Powell szerint ez a legizgalmasabb innováció az MI területén a ChatGPT megjelenése óta; ő a húrelméletről generált podcastet, mi azonban még praktikusabb módon tettük próbára a NotebookLM-et,
összefoglaltattuk vele az ötödikes történelemkönyvet.
Az Oktatási Hivatalnál pdf-ként elérhető kiadványt feltöltöttük a rendszerbe, majd megnyomtuk az "Audio overview gombot". Pár perc elteltével egy kilenc és félperces audio fájlt kaptunk, amit meghallva leesett az állunk: szinte lehetetlen megállapítani, hogy két gép beszélgetését halljuk a magyar történelemről.
A "felvétel" "szerkesztője" nem végzett tökéletes munkát, hiszen a könyv első fejezeteit átugorva kizárólag a magyarok eredetéről beszélnek a "műsorvezetők", sőt, előtte azon polemizálnak, hogy milyen régimódi dolog egy tankönyv egy mobiltelefonhoz képest. Azonban az, hogy még a magyar szavak ügyetlen kiejtésén is viccelődnek, vagy hogy a szentjeinket "amolyan szuperhősökként" aposztrofálják, páratlanul élvezhetővé, élőbeszéd-szerűvé teszi az anyagot.
Azt egyelőre nem lehet elérni, hogy jobban tiszteletben tartsa a könyv arányait a hanganyag, nincs lehetőség a finomhangolásra, de szövegesen kérdezni azért tudunk. Mi Róma történelmének a legnagyobb fordulópontjára voltunk kíváncsiak, amire válaszul a szoftver sikeresen összefoglalta a köztársaságból a birodalomba való átmenetet. Vagyis a megfelelő alapanyagokkal az angolul beszélő iskolások és egyetemisták mindentudó korrepetítorhoz, és tökéletlen, de lélegzetelállító saját podcast-sorozathoz juthatnak a NotebookLM-mel.
(Borítókép: Kelsy Gagnebin/Unsplash)