Farkas Bertalan missziója után 45 évvel újra magyar űrhajós megy az űrbe

2025 / 02 / 01 / Bobák Zsófia
Farkas Bertalan missziója után 45 évvel újra magyar űrhajós megy az űrbe
Kapu Tibor, az Axiom Space Ax-4 missziójának többi tagjával együtt, online sajtótájékoztató keretében beszélt a küldetésről, és részleteket is elárult a tudományos kísérletekkel kapcsolatban.

A 2021-ben induló Magyar Űrhajós Program, azaz HUNOR (Hungarian to Orbit) keretében tavaly május 26-án választották meg Kapu Tibort Magyarország új kutatóűrhajósának, és Cserényi Gyulát tartalékos űrhajósnak. Az űrhajós az amerikai Axiom Space segítségével jut majd el a Nemzetközi Űrállomásra, ahol egy két hétig tartó küldetés során többek között tudományos munkákat is végez. Az Ax-4 misszió, az Axiom Space hagyományait követve igazi nemzetközi program lesz: a cég már korábban is vitt az űrbe szaúdi, izraeli, török, olasz és kanadai űrhajósokat, most pedig a legénységet magyar, lengyel, indiai és amerikai résztvevők alkotják majd. Az Ax-4 ideje alatt a parancsnok szerepét Peggy Whitson tölti be, a pilóta az indiai Shubhanshu Shukla lesz, Kapu Tibor és a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski pedig küldetésspecialistaként vesznek részt a misszión.

A NASA január 29-én jelentette be, hogy hivatalosan is elfogadták az Ax-4 küldetést, az űrállomásra induló missziókat ugyanis az ISS partnereinek, a NASA-nak, az ESA-nak, a Roszkoszmosznak, a JAXA-nak és a CSA-nak (Kanadai Űrügynökség) képviselőiből álló MCOP (Multilateral Crew Operations Panel) nevű szervezetnek kell engedélyeznie.

Egyelőre annyit lehet tudni biztosan, hogy a legénység a SpaceX Crew Dragonjával utazik majd az állomásra, ahol 14 napig tartózkodnak, és a küldetés legkorábban idén tavasszal indulhat,

de a pontos dátumot még nem tűzték ki. Az űrhajósok mindenesetre már tavaly augusztusban megkezdték felkészülésüket Houstonban, illetve végeztek tréningeket Németországban, az Európai Űrügynökség EAC központjában, illetve Japánban is, ahol a Japán Űrügynökség (JAXA) vezette a kiképzést. Az ESA és a JAXA közreműködésére azért is volt szükség, mert a gyakorlatokon ezek az űrügynökségek mutatták be az űrhajósok számára a Columbus modul és a Kibō modul működését: ezekben a modulokban zajlanak majd a tudományos munkák az ISS-en. A tréningeken egyébként az asztronauták együtt készülnek a tartalékos űrhajósokkal, akik szükség esetén átveszik a helyüket, így Cserényi Gyula is folyamatosan gyakorlatozik és tanul a képzéseken.

Az Axiom Space által január 30-án tartott sajtótájékoztatón Kapu Tibor néhány részletet is elárult a leendő misszió tudományos munkáival kapcsolatban, aminek fontos részét képezik a magyar egyetemek, intézmények által összeállított kutatási programok. Az ISS-en egy apró, gyufásdoboz méretű dozimétert tesztelnek majd, ami a sugárzási értékeket méri, így segít az asztronautákat érő sugárzás vizsgálatában, a miniatürizálásnak köszönhetően pedig ideális jelölt lehet a hosszú távú űrutazások során is a dózismérő szerepére. Emellett vizsgálatokat végeznek majd az úgynevezett SANS (spaceflight associated neuro-ocular syndrome) szindrómával kapcsolatban, ami az űrhajósok esetében gyakran kialakuló, a mikrogravitációs körülményekkel összefüggésbe hozható tünetegyüttes, amelynek fő ismérve a látásromlás, illetve a szemmel kapcsolatos problémák megjelenése. A SANS kezelésére egy új, mesterséges mikroszálas oldatot alkalmazó gyógyszeradagolási módszert fejlesztettek a kutatók, ennek működését fogják a misszió alatt próbára tenni az űrhajósok.

Az Ax-4 misszió különlegessége, amire már a küldetés szlogenje - Realizing the return, azaz Megvalósítani a visszatérést - is utal, hogy a résztvevő országok, tehát India, Lengyelország és Magyarország számára is a nagy visszatérést jelenti az űrbe, mivel mindegyik nemzet esetében jelentős idő telt el az országok első űrhajósainak indulása óta:

  • Shubhanshu Shukla a második indiai űrhajós lesz, aki az űrbe utazik 1984 óta, amikor Rakesh Sharma a szovjet Interkozmosz program keretében eljutott a Szaljut-7 űrállomásra (bár indiai származású űrhajósok, például Sunita Williams, már részt vettek küldetéseken az elmúlt években)
  • a korábban a CERN-ben dolgozó Sławosz Uznański-Wiśniewskiről is elmondható, hogy ő lesz hazájának, Lengyelországnak második űrhajósa, Mirosław Hermaszewski után, aki 1978-ban töltött hét napot a Szaljut-6 fedélzetén
  • Kapu Tibor pedig a második magyar űrhajós Farkas Bertalan után, aki szintén a Szaljut-6-ra utazott 1980-ban

A “kakukktojás” a csapatban Peggy Whitson, aki sokáig a NASA asztronautája volt, majd az Axiom Space-nél parancsnoki szerepet vállalt az Ax-2 küldetés során. Whitson nagy tapasztalattal rendelkezik az űrutazások terén, mivel ő az, aki eddig összességében a legtöbb időt töltötte az űrben az amerikai asztronauták között, összesen 675 napot töltött eddig a Földtől távol, amit további több mint 14 nappal told majd meg az Ax-4 alatt.

A legénység a tudományos munkák mellett kereskedelmi és kapcsolatépítési/oktatási programokkal is készül a misszióra, és nemzeti ételkülönlegességeket is feljuttatnak majd az ISS-re - Kapu Tibor egyelőre nem árulta el, hogy ez a magyar gasztronómiának milyen különlegességét jelenti majd, de a titokra már akár tavasszal fény derülhet. Az űrhajós gitározni is fog az űrállomás fedélzetén, míg Shubhanshu Shukla különféle jógapozíciókat mutat be a mikrogravitációs környezetben. Ahogy Kapu Tibor a sajtótájékoztatón elmondta, az űrhajó rakományának tömegével kapcsolatos szigorú megszorítások miatt túl sok mindent nem vihetnek magukkal az ISS-re, de egy magyar zászló vele utazik majd, valamint egy fotó is, amelyen ő és Csernyák Gyula látható Farkas Bertalannal együtt, emellett néhány meglepetést is visz magával, amelyek szintén Farkas Bertalanhoz köthetőek.

(Fotó: Axiom Space)

A Magyar Űrhajós Program érdekességei a HUNOR indulásától Houstonig Hamarosan kiválasztják a magyar űrhajóst - mi történt eddig a kiválasztás és felkészítés folyamán?


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.