A dél-koreai KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) intézet kutatói bemutatták az eddigi legfejlettebb exoszkeletonjukat, ami különleges módszerrel könnyíti meg a viselője dolgát: egyszerűen odasétál hozzá, hogy minél gyorsabban lehessen felvenni. A robotváz automatizálása fontos célt szolgál, az eszközt ugyanis végtagbénulásos embereknek készítik, akik számára lényeges szempont lehet, hogy segítség nélkül tudják magukra venni a hordható vázat. Ennek érdekében a KAIST még egy újítást vezetett be, a robotot úgy tervezték meg, hogy elölről lehessen belebújni, egyenesen a kerekesszékből "belépve" a vázba, ami felvételkor rásimul a felhasználóra.
A WalkON Suit F1 elnevezésű berendezés a korábbi, önállóan járni nem képes verzióktól (WalkON Suit 1 és 4) nagyban különbözik és lehetővé teszi, hogy a viselője sokkal nagyobb szabadságot élvezzen, mint korábban. Az exoszkeleton felvétele után a váz segít abban, hogy a teljesen járásképtelen emberek is újra saját lábukon álljanak és sétáljanak, akár felügyelet nélkül is, mivel az F1-es verzió automatikusan megtartja egyensúlyát, akkor is, ha a benne lévő ember nem megfelelően mozdul és nagyobb nyomást helyez az egyik felére. A robotváz beépített szenzorokkal érzékeli az elkerülendő akadályokat és a mozgásvezérlő algoritmusok, valamint a motorok teljesítményét is növelték benne a mérnökök a megbízhatóbb működés kedvéért.
A robotváz nyilvános bemutatóján a berendezés használatát demonstrálták és a KAIST által megosztott videókból is látható, hogy a váz egyelőre igen lassan mozog önállóan és a felvétele után a benne tartózkodó embernek továbbra is szüksége van a botokra, de az intézet leírása szerint az exoszkeletonnal lehetséges bot segítsége nélkül is megtenni néhány lépést, álló pozícióban pedig nem kell semmilyen kiegészítőt használni az egyensúlyozáshoz, így a felhasználó kezei szabadon maradhatnak.
A robot képességeit az október 27-én megrendezett Cybathlonon fogják majd versenyhelyzetben is próbára tenni, ahol különféle robotizált eszközökkel kell a mozgássérült résztvevőknek egy komplex pályán áthaladni. A Cybathlon a technológiai demonstráció mellett azt a célt szolgálja, hogy a gyártók bemutathassák az általuk fejlesztett eszközök működőképességét olyan, való életbeli szituációkban is, amivel a mozgássérült emberek nap mint nap szembesülnek és amelyeket a robotizált megoldásokkal könnyebben tudnak majd kezelni.
(Fotó: KAIST)