Gluténból készülhet a jövő fenntartható pelenkája

2020 / 10 / 16 / Perei Dóra
Gluténból készülhet a jövő fenntartható pelenkája
Erre vállalkozott egy svéd kutató a KTH Királyi Műszaki Egyetem (Stockholm), és az SLU Svéd Agrártudományi Egyetemen, Antonio Capezza: ő vezeti azt a nemzetközi csapatot, amely a búzából kinyerhető gluténból készült nedvszívó anyaggal helyettesítené a kőolajat. Capezza elmondása szerint a kinyerési folyamat során a búza élelmiszer célú felhasználása nem sérül, ellenben az anyag tömegének négyezerszeresét képes felvenni tiszta vízből, és hatszázszorosát sóoldatból.

Az eldobható pelenkák piaca 2025-re eléri az évi ötvenötmilliárd dollárt, a legtöbb ide sorolható termék nedvszívó összetevője azonban kőolajszármazékokból készül. Capezza közleményükben arról is beszélt, hogy most lehetőségük nyílik arra, hogy legalább részben kiváltsák a káros nedvszívó anyagokat megújuló változatokkal a pelenkák és más higiéniai termékek egyre növekvő piacán.

A biológiai alapú megoldásokkal a a tudomány a fenntartható gazdaságot támogatja, egyúttal új üzleti lehetőséget teremt.

Ahhoz, hogy a technológia száz százalékban fenntartható legyen, a kutatók kizárólag mezőgazdasági melléktermékeket használnak: csupa olyasmit, ami eredendően nem versenytársa az élelmiszer-termelésnek, és nem von el attól alapanyagot. A kifejlesztett nedvszívó anyag nedvességmegkötő hatásfoka teljesen azonos más, biológiai alapú anyagokéval, köztük olyanokéval, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak. A kutatások során arra is fény derült, hogy a kifejlesztett anyag még tovább javítható, amíg nedvszívó képessége el nem éri a kőolaj alapú szintetikus anyagokét. Az új találmány ugyan nemcsak pelenkákban használható, de egyelőre mégis ez az a termék, amelynek a legnagyobb szüksége van a szuper-nedvszívó anyagra. Ezért a kutatók igyekeznek kielégíteni ezt az igényt. „Ha a pelenkákban használt szintetikus anyagok nedvszívási képességét elérjük, vagy meghaladjuk, akkor az anyagunk számtalan más, hasonló igényű termékhez is kiválóan megfeleltethető”- magyarázza Capezza. Az ilyen anyagok a személyi higiénés és az orvosi alkalmazáson túl az árvízi védekezésben, vagy adott esetben a mezőgazdaságban a csapadékvíz visszatartásában is szerepet kapnak. A folyamat következő lépése

a glutén alapú nedvszívó anyag gyártásának fokozása, hogy a kutatók ipari partnerei szélesebb körben tesztelhessék annak használatát.

A búzakeményítő- és etanol-gyártás mellékterméke a glutén (búzasikér), olyan fehérjékből épül fel, amelyek alkalmassá teszik a nedvszívásra. A glutén kémiai tulajdonságainak megváltoztatásával hasonlóbbá vált a szintetikus nedvszívó anyagokéhoz, így a természetes nedvszívó képességét tovább fokozták a kutatók, amihez a népszerű dísznövény, a gardénia termésének kivonatát is felhasználták.

(Fotó: Unsplash/Corryne_Wooten)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.