A cseh MYMO Egyesület és a Buřinka cég közös projektjeként épül meg a SAMOROST ház, illetve épületegyüttes, ami a tervek szerint első gombakabinokból álló glamping, azaz luxuskemping hely alapvető része lehet, ahol a turisták a gombafonalakból álló falak és bútorok között lazíthatnak a vakáció során. A házak mindegyike két, egymással összeköttetésben álló kabinból épül fel, amelyek különböző funkciót töltenek be: az egyikben a hálószoba kap helyet, tetőablakkal és kilátással az égboltra, a másikban található a nappali élettér, apró konyhával, amelyet gáztűzhellyel, akkumulátorról működő elektromos eszközökkel és tartályból biztosított vízforrással látnak el.
A kabinok legfontosabb része azonban nem a berendezés, hanem a szerkezethez használt anyag, aminek fő összetevője a mikokompozit anyag és a fa.
Utóbbira azért van szükség, mert a gombaanyag alapvetően nem elég stabil ahhoz, hogy nagy teherbírást igénylő szerkezeti elemek készüljenek belőle, de más tekintetben sok szempontból előnyös tulajdonságokkal bír. A mikokompozit remek hő-, és hangszigetelő, valamint tűzálló és környezetbarát is, emellett, ellentétben más, az építészetben gyakran haszált matériákkal, könnyen lebomlik, ha a talajba kerül, így használata után nem szennyezi a környezetet. A kompozit anyag lényeges alkotóeleme a gombák micéliuma, ami a tápanyagok felszívásáért felelős, fonalszerű nyúlványokból álló rész. A mikokompozit anyagot bármilyen formájúra lehet növeszteni és számos építőelemet lehet belőle készíteni, a falak szigetelésén és gombatéglákon át különféle díszekig.
Az első SAMOROST házat a MYMO Egyesület elmondása szerint az idei év végére befejezik és egy kiállítás keretein belül mutatják be a nagyközönség számára - ezt a prototípust egy gombaházakból álló glamping részének szánják, amivel demonstrálják a fenntartható építészeti megoldás előnyeit konkrét alkalmazás közben is.
(Fotó: Buřinka)