A Las Vegasban évente megtartott CES (Consumer Electronics Show) a legizgalmasabb és legfurcsább technológiai újdonságok gyűjtőhelye, ahol a gyártók gyakran olyan termékeket is bemutatnak, amelyek még inkább csak a koncepciófázisban vannak vagy prototípus formájában léteznek, de előrevetíthetik a jövő fejlesztési irányait. A San Francisco-i Based Hardware találmánya, az Omi is ehhez hasonló eszköznek tekinthető: az ígéretek szerint a viselhető kütyü gondolatolvasásra is képes lesz egy különálló és az eszközzel integrálható agy-számítógép interfész segítségével, de az első verziók még enélkül érkeznek a vásárlókhoz, így a termék tulajdonképpen csak annyit tud, mint a szokásos MI alapú chatbotok, illetve asszisztensek.
Az Omi nagyon hasonló a korábban bemutatott Friend berendezéshez, ami szintén egy korong alakú, nyakláncként is hordható, mesterséges intelligencia rendszerrel működő eszköz, és a két termék funkciója is egyezik: mindkettő egy állandóan jelenlévő, állandóan fülelő, mindent halló és mindenre (írásban, a telefonon keresztül) reagálni képes "barát", ami megkönnyíti az ember életét a folyamatos segítségnyújtással. A különbség talán csak annyiban rejlik, hogy a Friendet inkább egy érzelmi támogatást biztosító társnak szánják a fejlesztői, míg az Omi gyakorlatiasabb célokra, például a munkában vagy a mindennapi teendők elvégezésében való asszisztálásra alkalmas, legalábbis a bemutatófilmek szerint.
Valójában nincs nagy különbség, és a felhasználó dönti el mire használja a készülékeket: az Omi (akárcsak a Friend) állandóan rögzíti a hangokat, értelmezi a körülötte elhangzó beszélgetéseket, gyűjti az információkat, és a hozzá intézett kérdés esetén rögtön válaszol is.
A TechCrunch beszámolója szerint az eszköz különleges kiegészítőjét, az agy-számítógép interfészt, ami az Omit gondolatolvasásra is alkalmassá teszi, a startup alapítója, Nik Shevchenko prezentálta számukra: ez alapján az eszköz képes volt érzékelni, mikor intézte hozzá a kérdését a viselője, anélkül, hogy bármilyen, az eszközt normális esetben felébresztő és működésbe hozó kulcsszót kimondott volna. Az első verziókat még a BCI modul nélkül lehet csak megrendelni (89 dollárért, vagyis 35 ezer forintért), viszont az első 5000 megrendelő már 2025-ben hozzájuthat a "gondolatolvasó" kiegészítőhöz is.
(Fotó: Based Hardware)