A titokzatos Google X cég megmenti a világot - high-tech hal-arcfelismerő rendszerrel

2020 / 03 / 13 / Bobák Zsófia
A titokzatos Google X cég megmenti a világot - high-tech hal-arcfelismerő rendszerrel
Hogyan ismerjünk fel egy halat? Madarat tolláról, halat az arcáról. Meglepő, de nem az X az egyetlen vállalat, amely arcfelismerő rendszert készít halak számára, a projektek pedig fontos célokat szolgálnak: a halfarmok és az óceánok élővilágának túlélését segítik.

Hányszor jut eszünkbe közelebbről megfigyelni az akváriumban úszkáló lakók arcát? És vajon hányat ismernénk fel közülük egyenként, ha véletlenül arra lenne szükség? A technológia most megoldja helyettünk ezt a problémát.
Az arcfelismerés a biometrikus azonosító rendszerek egyik legnépszerűbb formája, mivel, ellentétben például az ujjlenyomat alapú azonosítással, nem igényel közvetlen kontaktust. Éppen ezért lehet olyan könnyen alkalmazni az élet minden területén, bár egyelőre a hatékonyságának megvannak a határai, gyakran hagy teret például diszkriminatív szelektálásnak. Úgy tűnik, annak ellenére, hogy az arcfelismerő rendszerek története viszonylag régre nyúlik vissza, a kezdeti problémákat még mindig nem sikerült teljes mértékben orvosolni.

“A felismerési problémát bonyolulttá teszi a nagy variabilitása a fej forgásának, a megvilágítás intenzitásának és beesési szögének, az arc kifejezésének, öregedésének.”

- mondta Woodrow W. Bledsoe matematikus, a Panoramic Research munkatársa, aki kollégáival együtt először tanította a számítógépet arra, hogy a betáplált fényképek alapján felismerje az egyes személyek arcát. A rendszer az eltelt időben ugyan sokat finomult, de eredményessége még mindig kétséges. Ennek ellenére egyre több területen alkalmazzák és nem csak az emberi arcok azonosítására, hanem a különböző állatokkal kapcsolatos munkák során is, legyen az a vadállomány megőrzése, a szarvasmarhák egészségének monitorozása, vagy a delfinek nyomonkövetése. És meglepően sok projekt foglalkozik a halak arcát felismerő rendszerek kifejlesztésével is.

Fishface

A Fishface az ausztrál The Nature Conservancy egyesület projektje, melyet 2016-ban indítottak. A Google Impact Challenge: Australia pályázat keretében nyert 750 000 dollárból finanszírozták a program kezdeti lépéseit, melynek célja az óceánok halállományának és a tengerparti városokban halászatból élő közösségek védelme, és ezzel egyidejűleg a fenntartható élelmiszerforrás biztosítása emberek millióinak. A Fishface technológiája a gépi tanulási folyamatokra épít, melynek segítségével egyedileg azonosítani tudja a különböző halfajokat, számon tartva a pontos egyedszámukat, a kifogott példányokat és ezek alapján információkat szolgáltat a megfelelő menedzselési döntésekhez.

A fő cél a túlhalászás minél előbbi csökkentése, hiszen ez a probléma egyre nagyobb veszélybe sodorja a halászati ipart.

“A világ lassan kifogy a halakból. A globális halászat a nyolcvanas években ért el a csúcsra, a kifogott halak mennyisége azóta csökken. A halászatok 90%-ban nincs megfelelő irányítás. Az ok? A hiányos információk. Egész egyszerűen nem tudjuk, hogy milyen halfajokat fognak ki, merre és mekkora mennyiségben, ahhoz, hogy fenntarthatóan kezeljük a helyzetet.” Az eszköz az adatok betáplálásával működik, ugyanúgy, ahogy az emberekre fejlesztett rendszerek is, méghozzá igen hatékonyan: az esetek 90-95 %-ában felismeri az adott egyedet, ha nem is személy szerint, de a faj alapján. A fotókat feldolgozás közben (előtt) készítik, a kifogott halak képei bekerülnek az adatbázisba, az algoritmus pedig, már száz kép után megtanulja megkülönböztetni egymástól a fajokat. “Fogalmunk sincs, hogy a komputer ezt hogy csinálja, de megcsinálja.”- mondta Dr. Chris Gillies, a Nature Conservancy munkatársa.

IFarm

A Cermaq cég Norvégiában fogja nemsokára bevezetni a hal- arcfelismerő programját, mely, a Fishface-szel ellentétben már az egyedek felismerésére specializálódik. A haltenyésztő telepek visszatérő nagy problémája a halakon megjelenő élősködők és tetvek elszaporodása, amely ugyan a populációnak csak kis részét érinti, de, mivel az állományt egy egészként kezelik, az összes hal megkapja a fertőtlenítő terápiát. A tetű-ellenes intézkedések közé tartozik a hagyományos féregirtó szerek használata, a víz hőmérsékletének növelése, a tetű-evő kis halak bevetése vagy a lézeres eltávolítás, de az egészséges halak számára ezek mindegyike felesleges stresszt okoz.

A rendszert először egy lacazfarmon fogják kipróbálni, mivel az egyébként jövedelmező lazaciparban az élősködők megjelenése évi egymilliárdos bevételkiesést okoz.

Az iFarm a BioSort vizuális felismerő rendszerével működik: mikor a lazac (átlagban négy naponta) elindul a felszínre levegőt venni, egy piramis alakú eszköz betereli a kamera elé, amely az előzetesen elkészített fotó alapján azonosítja a sajátos ismertetőjegyeire alapozva, mint például a fején lévő foltok, vagy a test alakja. Ezzel a módszerrel minden egyes hal állapota egyedileg követhető és a betegségeik egyenként kezelhetőek.

Tidal

A titokzatos Google X-ről, vagyis most már X Developmentről, melyet 2010-ben alapított a Google, sok mindent el lehet képzelni, de az, hogy arcfelismerő, pontosabban nyomkövető rendszert tervez halaknak, talán egy kicsit meglepő húzás. A cég “radikális új technológiákat alkot, melyek segítenek megoldani a világ legnehezebb problémáit”, az egyik ilyen nehéz probléma pedig, úgy tűnik, a haltenyésztő farmok élővilágának megőrzése.

A Tidal nevű program lényege, hogy a halakat a saját természetes közegükben figyelje meg, olyan helyzetben, mikor az emberek nem látják őket.

Ez pontosabb képet adhat a viselkedésükről, étkezési szokásaikról, a környezetükről, fontos adatokhoz juttatva a gazdákat, akik így a jövőben el tudják kerülni a túletetés vagy a nem megfelelő hőmérséklet beállításának problémáját. A cég az elmúlt évek során több haltenyésztő telep üzemeltetőjével is konzultált és az általuk adott tanácsok alapján fejlesztette ki a technológiáját. A gond, mint ahogy a Fishface gyártói is kiemelték, az információhiány: a halakat egyesével kell megfigyelni, kiemeli a vízből, vizsgálatoknak alávetni, ahhoz, hogy adatokhoz jussanak az egészségüket illetően, majd a szakemberek erre a behatárolt tudásra támaszkodva hozzák meg a teljes állományra vonatkozó döntéseket. A kamerákat megfelelően robosztusra kell építeni, hogy ellenálljanak a víz és só erodáló hatásának, később azonban, a kezdeti tesztek és további fejlesztések után a rendszer még fontosabb célokat fog szolgálni: az egész bolygó védelmét. “A Föld különleges bolygó, mert ez egy kék bolygó. Keményebben kell dolgoznunk, hogy megvédjük, és ez motiválja a Tidal csapatát[...] azt tervezzük, hogy amit tanultunk (a haltenyésztő farmokon) más területeken és problémák megoldásában is alkalmazzuk, hogy meg tudjuk óvni és őrizni ezt az értékes erőforrást.”

(Fotó: Needpix)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.