Egyre több országban teszik bizonyos munkakörökben kötelező érvényűvé a Covid elleni oltást, de a rendszeres, havi pénzbírságok kiszabása eddig nem volt jellemző. Görögországban most megváltozik a helyzet: hétfőtől egyfajta adót kell befizetniük azoknak a hatvan év feletti lakosoknak, akik nem vették még fel az első oltásukat.
Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök korábbi nyilatkozatában egészségügyi díjnak nevezte a havonta fizetendő összeget, amelyet az adóhatóság fog begyűjteni és a kórházaknak utalják majd. A szabály szerint januárban 50 eurót (17 800 forint), februártól 100 eurót (35 500 forint) kell fizetniük az érintetteknek, de csak abban az esetben, ha semmilyen egészségügyi akadálya nincs az oltás felvételének. Thanos Plevris egészségügyi miniszter, aki vasárnap a görög Open TV adásában beszélt az intézkedésről, elmondta: a szabályok kialakításában az életkor fontos szerepet játszott az egészségügyi rendszerre rótt teher miatt.
A hatvan év felettieket kell leginkább megvédeni, mivel ők azok, akik akkor kerülnek kórházba, mikor már túl késő,
tovább fokozva a helyzetet és megakadályozva más súlyos betegségekben szenvedők kórházi ellátását - mondta korábban a görög miniszterelnök.
Az országban, a Bloomberg beszámolója szerint, körülbelül 300 000 azoknak a lakosoknak a száma, akiket érint az intézkedés, de közülük is lehetnek olyanok, akik valamilyen egészségügyi probléma miatt mentesülnek az adó befizetése alól. Görögországban az oltottak aránya valamivel elmarad az európai átlagtól (a lakosság kétharmada kapta meg az első oltást), ami az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) jelentése szerint jelenleg 73% körüli, a Statista adatai szerint pedig bizonyos országokban, Dániában, Írországban, Portugáliában, Máltán vagy Izlandon a 90%-ot is meghaladja.
(Fotó: Pixabay/fernandozhiminaicela)