A Recon Robotics vállalat katonai robotok fejlesztésére szakosodott, amelyeket megfigyelési célokra alkalmaznak a terepszemlék során, így a veszélyes helyszíneken való adatgyűjtést nem közvetlenül az emberi felderítőegységeknek kell elvégezniük - a kockázatos régiókba a robotokat küldhetik maguk helyett. A Throwbot nevű mikrobotjuk újabb generációs változata, a Throwbot 2, ennek a feladatnak az elvégzésére született: a kisméretű, 21*20*11 centiméteres gép apró és csendes, ezért jól elrejthető az ellenséges csapatok elől.
A Throwbotot alapvetően arra tervezték, hogy minél egyszerűbben bevethető legyen bármilyen körülmények között, ennek megfelelően a legfőbb tulajdonságát a robosztus, strapabíró jellege jelenti. A gépet akár kilenc méteres magasságból lehet kemény felületre, például betonra ejteni, több alkalommal is, emiatt alkalmas arra, hogy drónok által a célhelyszínre szállítva, a levegőből ledobva indítsák útnak. A robot szerkezete egyszerű, de hatékony: a talajon való haladása közben 5 centiméteres akadályokon át tud jutni, az átalakító készlet használatával pedig 10 centiméteres objektumok sem állják az útját, emellett 1,8 kilogrammos rakomány vontatására és szállítására is alkalmas. A kamerája és infravörös berendezése segítségével videós felvételeket tud készíteni a környezetéről és az egycsatornás audiorendszerével rögzített hangfelvételeket szabadtéren 137, falakon keresztül 45 méter messzire küldi.
A Recon Robotics robotjaiból a cég leírása szerint már 6000 példányt helyeztek szolgálatba az Egyesült Államokban és számos más országban is, ahol rendfenntartó erők, katonai egységek és tűzoltók is használják őket. A San Franciscó-i Rendőrkapitányság is rendelkezik Throwbotokkal, amelyeket, ahogy korábbi cikkünkben írtuk, csak a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) hathetes tanfolyamán kiképzett szakemberek irányíthatják és főként bombák hatástalanítására alkalmazzák. A kapitányság tavaly novemberben kérvényezte a városvezetéstől, hogy használhassák halálos erőként is a robotokat (a Throwbotokon kívül még más típusúakat is), vagyis szükség esetén valamilyen módon, például egy bomba vagy gépfegyver rászerelésével, kiolthassanak velük emberi életeket és először zöld utat is kapott a javaslat, de a lakosság felháborodása és tiltakozása miatt egy újabb, decemberi döntés szerint egyelőre visszavonták az engedélyt.
Az ABC7 News hírei szerint azonban február elején a téma újfent terítékre került és a rendőrség képviselője elmondta: továbbra sem tettek le a tervről és lehetséges, hogy újból engedélyért folyamodnak. A gépek halálos célú alkalmazását a rendőrök és a lakosok biztonságának megóvásával indokolják: a robotok ugyanis sok esetben precízebben céloznak, mint az emberek, így kevesebb a valószínűsége, hogy egy tűzpárbaj közben ártatlan áldozatokat szed a konfliktus megoldására tett kísérlet.
(Fotó: Recon Robotics, U.S.Air Force/Samuel King Jr.)