Egészen pontosan a Match Group vállalat - ami alá a Tinder is tartozik - döntött úgy, hogy a jövőben a népszerű online társkereső felhasználói is kérhetnek háttérellenőrzést kiszemeltjükről, miután a Match Group jelentős pénzösszeget fektetett a New York-i székhelyű Garbo nonprofit szervezetbe. A befektetés nagyságát egyelőre nem publikálták, a TechCrunch értesülései szerint azonban alighanem dollármilliós tételekről beszélhetünk. Míg a Fast Company többek között arról írt, hogy a regisztráltak ellenőrzéshez mindössze csak a nevük és telefonszámuk szükséges. A Tinder-felhasználók ezáltal hamarosan bárkit leinformálhatnak arról, hogy az illetőt letartóztatták-e valaha, illetve hajlamos-e az erőszakos viselkedésre. A Garbo közleményéből mindemellett kiderül, hogy nyilvános adatokat gyűjtenek többek között
erőszakosságról, bántalmazásról, letartóztatásokról, távoltartási végzésekről, zaklatásról és más erőszakos bűncselekményekről,
valamint figyelembe veszik a rendőri jelentéseket, és minden olyan jogi dokumentumot, melyek tárgya a bántalmazás, zaklatás, vagy bármilyen egyéb bűncselekmény.
A kábítószeres visszaélésekkel kapcsolatos információk ellenben továbbra is rejtve maradhatnak - idézi a Garbo februári blogbejegyzését Daily Mail. Válaszukat azzal indokolták, hogy ezek az adatok aránytalanul nagy mértékben érintik a nem fehéreket, illetve azok nem relevánsak a kapcsolaton belüli erőszak szempontjából. Ennek tükrében a közlekedési szabálysértéseket, például az ittas vezetést vagy a halálos kimenetelű baleset okozását ugyancsak kihagyják az ellenőrzésből.
A szolgáltatás fizetős lesz, az viszont még nem tisztázott, hogy a Tinder-előfizetés részét képezi-e.
A Garbo próbaüzemét a Tinderen végzik, ha sikeresnek bizonyul, idővel elérhetővé teszik a cég többi oldalán, így az OkCupid-on, a Hinge-n és a Match-en is. Az ellenőrzés nem csak az ideális partner megtalálásának esélyét javítja: a Garbo célja a kiszolgáltatott csoportok védelme, beleértve a nőket, a színes bőrűeket és az LMBT csoportokat a nemi alapú erőszakkal szemben azáltal, hogy olcsó vagy ingyenes hozzáférést biztosít a közemberek számára egyébként sok esetben nehezen hozzáférhető információkhoz.
(Fotó: Unsplash/Alexander_Sinn)