Hamarosan LEGO-téglából épülhetnek a házak, de a technológia még nem áll teljesen készen

2024 / 08 / 09 / Bobák Zsófia
Hamarosan LEGO-téglából épülhetnek a házak, de a technológia még nem áll teljesen készen
Az újrahasznosított műanyagot tartalmazó téglák a salakbeton blokkok alternatívájának készülnek és LEGO-hoz hasonló kialakításuk miatt egészen egyszerűen lehet összerakni belőlük a falakat.

A Plaex egy kanadai cég, amelyet 2020-ban alapított Dustin Bowers azzal a céllal, hogy környezetbarátabb alternatívát kínáljon a jelenleg használt építőipari megoldások helyett és kialakítson egy olyan technológiát, aminek révén kevesebb anyagveszteséggel lehet az építkezést kivitelezni. A fejlesztések eredménye egy újfajta tégla lett, ami több szempontból is különlegesnek számít, bár egyelőre éppen a legfontosabb területen, vagyis házak építésére nem lehet használni.

A téglák kívülről LEGO egységekre hasonlítanak és ez a forma adja a legnagyobb előnyüket is,

így ugyanis kötőanyagok használata nélkül is össze lehet illeszteni őket. Ez a módszer egyfelől meggyorsítja a munkafolyamatot és ezáltal sokkal rövidebb idő alatt fel lehet húzni a falakat, másfelől nem generál felesleges hulladékot, mivel csak a blokkokat kell egymásra helyezni a struktúra elkészítéséhez. A cég több videóban is bemutatja a hagyományos salakbeton blokkokkal és a Plaex egységekkel való építés különbségeit, amin látszik, mennyivel több munka van az utóbbi esetben a konstrukcióval. Az integrált illesztések a cég elmondása szerint nagyobb stabilitást adnak a falakra ható erőkkel szemben és a fal lebontását is megkönnyíti, mivel így csak le kell emelni egymásról a blokkokat. A biztonság kedvéért persze lehet kötőanyaggal is megerősíteni az egységeket, de ez opcionális választás, illetve a téglákon kialakították a helyet a tartószerkezeti elemek elhelyezésének, ami növeli a stabilitást.

A technológia ígéretesnek tűnhet, viszont egyelőre vannak bizonyos hátrányai, amelynek kiküszöbölésén még dolgozik a cég. A blokkok részben betonból, részben újrahasznosított anyagokból készülnek, amihez többek között műanyagot is felhasználnak. Ez környezetbarát módszert jelent ugyan, viszont mikroműanyag részecskék keletkezhetnek az elhasználódása során, ezért a cég nem ajánlja olyan környezetben való alkalmazásra, ahol gyorsabban elkopik az anyag, például nagy forgalmú utak közelébe. A műanyagtartalom miatt tűzrakóhelyek kialakítására sem alkalmas, bár bizonyos fokú tűzállóságot sikerült kialakítani égésgátló szerek használata nélkül a Plaex leírása szerint. A cég hangsúlyozza a blokkok kiemelkedő stabilitását, de az erejük a Plaex által közzétett összehasonlító táblázat alapján nagyjából az agyagtéglákkal vetekszik, a beton nagyobb teherbírású, illetve nagyobb nyomást bír el. Egy másik teszten viszont az újrahasznosított egységek győztek a versenyben.

A blokkokat egyelőre csak önálló falak vagy kisebb struktúrák, például virágágyások vagy kerti fészerek építéséhez lehet használni, a cégnek nincs rá engedélye, hogy lakóépületek építőanyagaként értékesítse a terméket, valamint a hivatalos laboratóriumi hurrikán-tesztekre is várni kell még, csak ezután derül ki, mennyire állnak ellen a pusztító szelek erejének. Amennyiben megkapják az engedélyt és házak épülhetnek majd a termékből, a hosszú élettartam is fontos kérdés lesz, egyelőre nem lehet tudni, hogy az újrahasznosított anyagok mennyire bírják hosszú távon a strapát, bár a cég tesztjei szerint kevésbé hajlamosak a repedésre és töredezésre, mint más típusú építőanyagok.

Az építőipar a statisztikák szerint jelentős mértékben járul hozzá a felesleges hulladékok termeléséhez a világban: az Európai Bizottság adatai szerint az EU összes hulladékának több mint harmadát adja az építkezéseken és bontások során keletkező felesleg. Az újrahasznosítás viszonylag egyszerű lenne, de egyes országokban mégsem éri el a 10%-ot sem. Az újfajta "LEGO-tégla" és az ehhez hasonló megoldások a remények szerint megkönnyíthetik az újrahasznosítás feladatát, de a technológia, legalábbis a Plaex esetében, még további tesztelésre és fejlesztésre vár. Azt, hogy hogyan is nézhet majd ki egy ház a blokkokból felépítve, a Zsuzsanna Toth-Jeffery által alapított budapesti JOT-Designnak köszönhetően már látható, a stúdió ugyanis nemrégen elkészített egy teljes virtuális épületet belőle bemutató gyanánt.

(Fotó: Plaex, JOT-Design)

A környezetszennyező módon előállított beton a múlté - megérkezett a karbonnegatív beton Szénnyelővé válhatnak a városok egy új technológiával.


Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Úgy tűnik, hogy a robotforradalom elkezdődött, de az egész esemény valójában egy teszt volt.
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
De nem csak ezzel tenné hatékonyabbá az online megbeszéléseket a Microsoft.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.