A Gizmodón olvasható hír szerint a Salt Typhoon néven számon tartott bűnözők néhány hónapja, sőt, bizonyos esetekben több mint egy éve jutottak be a hálózatokba. A céljuk a Virginia állambéli Mark Warner szenátor szerint nem az volt, hogy befolyásolják a választások eredményét, sokkal valószínűbb, hogy kémkedni akartak. Warner mindezt
Amerika "történetének legsúlyosabb telekommunikációs hekkertámadásának" nevezte.
A hírek szerint legfeljebb százötven célpont SMS-eit és hívásait figyelhették, a főváros, Washington DC környékén, bár, ahogyan ezt a cikk is kiemeli, ennyi ember ennyi idő alatt nagyon sok hívást és üzenetet bonyolíthat, így akár "milliók" érintettek lehetnek az ügyben. "Kifejezetten sebezhető rendszerünk van. (...) Bizonyos európai országokkal ellentétben, ahol egy telekommunikációs vállalat van, a mi hálózatunk a különböző felvásárlások miatt egy tákolmány több régi hálózatból. Vannak eszközök, amelyek olyan régiek, hogy nem lehet javítani őket" - fogalmazott a politikus, akinek a távközlés a szakterülete. (Európával kapcsolatban valószínűleg arra gondolt, hogy egyes országokban korábban, a hálózatok kiépítésekor még csak egy-egy telco-vállalat működött. Mára ez nem jellemző.)
Mindenesetre ezzel magyarázható, hogy hiába tudnak a behatolásról, mégsem tudják, mit tegyenek ellene. A jó hír mindössze annyi, hogy a végpontok között teljesen titkosított rendszerek, például a Signal, a WhatsApp vagy az iMessage-Facetime páros forgalmába így sem láthattak bele a kínaiak. Illetve utólag belehallgatni nem tudnak beszélgetésekbe, legfeljebb a metaadatokat, például a hívó felek telefonszámát vagy a hívás hosszát látják. Amíg a leköszönő Biden-kormány vagy a munkáját januárban kezdő, második Trump-kormány nem tesz valamit.
(Borítókép: Getty Images)