Cikkeinkben tudatosan kerültük a „vuhani vírus”, „kínai koronavírus” és hasonló elnevezéseket, ezért jobb híján a kórokozó eddig elterjedt nevét, az nCoV-2019-et vagy esetleg az „új koronavírust” használtuk. Mostantól viszont semleges, de hivatalos neve van a kórokozónak.
A WHO, a szervezet főigazgatójának nyilatkozata alapján ugyanis kevésbé meglepő mód próbálta elkerülni, hogy a fertőzést okozó vírust egy tájékkal, országgal, emberek bizonyos csoportjával vagy állatokkal azonosítsák.
Ugyanakkor maga a koronavírus egy nagyobb, tágabb kategóriát jelentő összefoglaló név, ezért a kutatók már nagyon szerettek volna valamit, ami kevesebb félreértésre ad okot, de senkit sem stigmatizál. A név kiválasztásánál gyakorlati szempontok is felmerültek: legyen könnyen kiejthető, és félreérthetetlenül a mostani betegséghez kötődjön.
A hivatalos név mostantól tehát Covid-19, ez utal a vírus jellegére, és az évszámra, amikor először jelent meg az emberi populációban.
Jelenleg 42000-nél is több a fertőzött Kínában, hétfőn pedig 1016-nál járt a halottak száma – ezzel hivatalosan is többen hunytak el ebben a betegségben, mint az előző koronavírusos, 2003-as SARS-járványban. Csak a fertőzés gócának tartott Hupej tartományban 103-an haltak meg hétfőn a betegségben, ami rekord nagyságú szám.
Jó hír is akad: a fertőzés lassul, és hétfőn az újonnan megfertőzöttek száma 20 százalékkal csökkent vasárnaphoz képest: 3062 esetet regisztráltak előző nap, míg hétfőn 2478-at.
Zhong Nanshan, Kína vezető szakértője a légzőszervi megbetegedések terén, aki a 2003-as SARS kitöréskor lett ismert, körülbelül másfél hete úgy nyilatkozott, hogy a járvány az akkori dátumhoz képest tíz napon belül fog tetőzni, és ezután az esetszámok növekedése is visszaesik majd. Ez remélhetőleg teljesen beigazolódik.
(Kép: Pixabay)