Hivatalosan is a Napenergia a legolcsóbb villamos energia a történelemben

2020 / 11 / 01 / Justin Viktor
Hivatalosan is a Napenergia a legolcsóbb villamos energia a történelemben
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közüzemi energiavállalatok számára készített jelentése szerint hivatalosan is a napenergia a Föld legolcsóbb villamosenergia forrása, legalábbis ott, ahol azt szabályozókkal és olcsó hitelekkel is támogatják.

Csökkenő költségek

A szuperolcsó napenergia főképp a kockázatcsökkentő pénzügyi politikának köszönhető, állítja az ügynökség, és alapvetően azokon a helyeken érvényes, ahol az energiapolitika is megújuló-barát és a finanszírozáshoz való hozzáférés is könnyű. A jelentés kihangsúlyozza, hogy a szabályozási politika kulcsfontosságú, a megújuló energiaforrások és más, környezetileg előremutató technológiák fejlesztésének ösztönzésében.

A jelentésből a Carbon Brief (CB) készített összefoglalót: a World Energy Outlook 2020 négy utat kínál 2040-re, a megújuló energiafelhasználás jelentőségének növeléséhez. Az IEA fő forgatókönyve 2040-re 43 százalékkal több napenergia termeléssel számol, mint azt 2018-ban várták, részben annak az új részletes elemzésnek köszönhetően, amely kimutatta, hogy a napenergia már 20-50 százalékkal olcsóbb ma, mint a múltbéli előrejelzések szerint lennie kellene.

Ez a 20-50 százalékkal olcsóbb árat jelző statisztikai becslés egyelőre a napenergia-projekteket építő vállalatok számításain alapul, nem pedig olyan szolgáltatáson, ami a fogyasztók vagy a napenergia-tulajdonosok is megtapasztalnának. Ez mégis hatalmas előrelépés, hiszen az erőművek építésének költségei jelentős részét képezik annak, hogy miért ragadt bele a világ olyan menthetetlenül a szén- és gázerőművek korába.

Az új, lecsökkent tőkeköltséggel, a napenergia megawattonkénti költsége szinte világszerte mindenütt a gáz és a szén hasonló mutatója alá csökkent.

Az idén befejezett, közüzemi napenergiával kapcsolatos projektek esetében a világ legnagyobb piacain (az Egyesült Államokban Európában, Kínában és Indiában) a villamosenergia-termelés átlagos költsége az erőmű élettartama alatt (a villamosenergia kiegyenlített költsége) 35–55 dollár volt megawattóránként. Mindössze négy évvel ezelőtt a napenergia globális átlagos kiegyenlített költsége még 100 dollár volt megawattóránként, egy évtizeddel ezelőtt pedig 300 dollárra rúgott.

Támogató szubvenciók, hitelek, szabályozók

Mi okoz csökkenést a tőkeköltségben? Ez sok mindentől függ, de mivel az emberek és a vállalatok látják az olyan sikeres projekteket, mint Elon Musk dél-ausztráliai napelemfarmja, nő a bizalmuk a befektetésekben. A technológia költsége is csökken, és az olyan szabályozási politikák, mint az adókedvezmények vagy az alacsony finanszírozási költségek, tovább növelik a lendületet.

Az IEA ajánlásai az atomenergiához hasonló előrejelzéseket és számításokat tartalmaznak a megújuló energiaipar számára is. Ezek szerint a napenergiaipar megfelelő helyzetben van ahhoz, hogy a következő 10 évben robbanásszerű növekedést produkáljon, mert jelenleg az alacsony költségek és a növekvő rendelkezésre állás tekintetében is kedvező a helyzete. Az összes taglalt fejlődési ​​útvonal a megújuló energiaforrások egyfajta keverékét foglalja magában, az atomenergiának, a zsugorodó piacú szén- és gázenergiának. A jövő tehát nem csak a napenergia, de az összes többi megújuló energia, és az atomenergia vonatkozásában is fényesnek tűnik - állítja az IEA.

(Kép: Tesla, Unsplash)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.