Az Európai Űrügynökség a BIC (Business Incubation Centres, üzleti inkubációs központok) programjának keretében a kontinens legkiterjedtebb inkubációs hálózatát hozta létre, ami az űrtechnológiákkal kapcsolatos fejlesztéseket végző vagy ötletekkel előálló startupok támogatását szolgálja, hogy az elképzelésekből végül valódi termék/szolgáltatás jöhessen létre. Hasonló programmal a NASA is rendelkezik, mivel a leginnovatívabb megoldások gyakran nem a nagy cégektől, hanem a kisebb vállalkozásoktól erednek, de ezekből az ötletekből akkor születhet kézzelfogható és az űrprogramokat ténylegesen segítő eredmény, ha a kreatív feltalálók iránymutatást kapnak a fejlesztések tekintetében.
A BIC hálózatot minden egyes országban külön ügynökségek képviselik, amelyek pályázatokon toborozzák a jelentkezőket. Magyarországon a BIC Hungary szervezéséért 2021 óta a Design Terminal innovációs ügynökség felel és a program keretében szakmai tanácsadással nyújtanak támogatást a startupoknak és feltalálóknak, de emellett a beválogatott vállalkozók akár 50 000 eurós kezdőtőkét is kaphatnak az ötleteik formába öntéséhez. A korábbi jelentkezők közül 16 startup már megtette az első lépéseket az űr felé és elkezdte kiépíteni a maga szolgáltatását/termékét, de további jelentkezők is felvételt nyerhetnek a BIC programba: a következő jelentkezési határidő 2023. március 20-án délután hat óráig tart.
Az űripari fejlesztések azonban gyakran kikerülnek a nagyvilágba is és az asztronauták számára hasznos, exkluzív termékekből mindenki számára elérhető, sőt, a mindennapi élethez szorosan hozzátartozó eszközök válhatnak vagy akár olyan területeken is felbukkanhatnak, ahol nem is számítanánk rá. Spanyolországban például 2008 óta egy, a híres spanyol jamón sonkát előállító cég speciális mérőrendszert használ arra, hogy a húsok megfelelő minőségét ellenőrizze:
a berendezések pedig eredetileg egyáltalán nem szárított sonkák, hanem emberi testek folyadékegyensúlyának monitorozására készültek.
Az NTE vállalat az űrutazás közben az asztronauták testében lévő folyadékok áramlásának megfigyelésére hozta létre a spektroszkópiás rendszerét (Spectroscopy of Electrical Impedance), de később az Európai Űrügynökség Technology Transfer Broker programjával összeköttetésbe került az élelmiszeripari céggel és sikerült ezen a teljesen új alkalmazási területen is szolgálatba állítani a találmányt.
A Technology Broker már Magyarországon is elindult: a Design Terminal január 31-én jelentette be a projekt indítását a BIC Hungary Demo Day-en, ahol a programban résztvevő öt cég az általuk fejlesztett űrtechnológiákat más iparágakban tevékenykedő vállalatok képviselői előtt mutatták be, hogy a potenciális együttműködésre való lehetőségeket feltérképezzék.
"Ha egy vállalat olyan kihívásokkal küzd, amelyekre az űripar megoldást tud nyújtani, az ESA Technology Broker feladata lesz, hogy összekösse azt a megfelelő, űripari kompetenciákkal bíró startuppal."
- mondta el a Design Terminal a kezdeményezéssel kapcsolatban. A legfontosabb felhasználási területeket, amelyekre fókuszálnak, a mezőgazdaság, az autóipar és a feldolgozóipar jelenti, mivel ezen iparágakban bizonyos űrtechnológiai megoldások jelentős segítséget tudnak nyújtani - fejtette ki Jónás László, az innovációs ügynökség szakmai vezetője, ügyvezetője. A precíziós mezőgazdaság például nagymértékben támaszkodik a műholdas felvételek általi adatgyűjtésre.
A Demo Day-en megjelenő cégek közül a pitch verseny első helyét a 27G-Technology Ltd. szerezte meg, akik egyedi sugárzásmérő eszközöket fejlesztenek. A cég alkotta meg a világ legkisebb aktív, elektronikus sugárzásmérő doziméterét, a 12,7×12,7×2,5 mm-es RadNanót, ami különösen hasznos hozzávaló lehet a kisméretű mikroműholdakat üzemeltető cégek számára, mivel a bármilyen kis helyen elférő eszközzel pontos információkat kaphatnak a műholdat érő, esetleg károkat okozó ionizáló sugárzás mértékéről. Az űrbeli felhasználás mellett a doziméter jó szolgálatot tehet a Földön is, többek között nukleáris kutatások során vagy bizonyos egészségügyi alkalmazásoknál.
A miniatűr sugárzásmérőhöz hasonlóan az űrhöz kapcsolódó, de sokféle területen hasznosítható termékek fejlesztése tehát fontos feladat lehet a földi infrastruktúrák és iparágak szempontjából is, a Technology Broker program pedig anyagi támogatást is nyújt ehhez: az ESA Spark Fundingnak köszönhetően, amely az iparágak közötti technológiai transzfer felgyorsítását tűzte ki célul, a Technology Broker programon belül együttműködésbe kezdő vállalatok és vállalkozások 60 000 euró (részesedés nélküli) támogatást kaphatnak, hogy az űripari megoldásokat sikeresen emeljék át a hagyományos iparágakba.
Frissítés: a cikk előző verziójában a Demo Day-en a befektetők előtt bemutatkozó cégek számát rosszul adtuk meg.
(Fotó: Design Terminal, PxHere)