Ha valaki arra tippelt, hogy a szokásnak nem sok köze van a kereszténységhez, az jó úton jár, hiszen ahogy maga a téli napforduló megünneplése is jóval régebbre nyúlik vissza, mint a keresztény vallás, úgy az örökzöldek használata is évszázadokkal korábbi hagyományokra tekint vissza. Ahogy a Live Science-en megjelent cikk írja, az ókori Egyiptomban Ré napistent, a Római Birodalomban pedig a Szaturnáliát (valamint később Minthrászt és Sol Invictust) ünnepelték az örökzöld növények ágaival, amit - mivel nem hullajtja a lombját - az élet jelképének tekintettek. A szokás a Wikipédia szerint a kelta és germán kultúrában is ismert volt, igaz, ez formailag még elég távol állt attól, ahogyan ma a karácsonyfát "használjuk".
A mai formájában a karácsonyfa elterjedését feltehetőleg a reformációnak köszönhetjük: bizonyos források szerint az első ember, aki otthon karácsonyfát díszített, maga Luther Márton volt, aki hazafelé sétálva megpillantotta egy fenyő tűlevelei között a csillagok átszűrődő fényét, a látvány pedig annyira lenyűgözte, hogy hazavitt egy fenyőfát, amit aztán gyertyákkal díszített fel. Noha nem tudhatjuk, hogy ez valóban így történt-e, az biztos, hogy a reformáció komoly szerepet játszott a karácsonyfa elterjedésében, a katolikus egyház ikonográfiájától elszakadni igyekvő egyház ugyanis a karácsonykor megszokott betlehemi dekorációt is feldíszített fenyőfára cserélte a templomokban.
A karácsonyfa útja innentől sem volt diadalmenet, Angliában például az 1650-es években a puritánok betiltották a szerintük a bibliai hagyományokhoz nem illő szokást, így a karácsony más elemeivel együtt a karácsonyfáknak is menniük kellett. Cromwell uralkodása alatt Londonban járőrök is ellenőrizték, hogy mindenki betartja-e a tilalmat, és ha például valahol karácsonyi lakomát találtak, azt egyszerűen elkobozták.
Az otthoni karácsonyfa állításának hagyománya Angliában csak az 1800-as évek derekán terjedt el az anyai ágon német származású Viktória királynőnek köszönhetően: 1848-ban a Illustrated London News-ban jelent meg egy illusztráció, amint a királynő a családja körében egy karácsonyfát díszít a Windsori kastélyban, ennek hatására pedig a szokás szinte pillanatok alatt terjedt el az országban, majd pedig a teljes angol nyelvterületen.
A karácsonyfa-állítás tradíciója a történetírók szerint Magyarországon is a németajkú lakosságnak köszönhetően terjedt el. Egyes források szerint Brunszvik Teréz grófnő volt az első, aki otthonában karácsonyfát állított 1824-ben, de más feljegyzések szerint József Nádor felesége, Mária Dorottya württembergi hercegnő már 1819-ben elkezdte meghonosítani ezt a hagyományt. Az biztos, hogy a karácsonyfa első szépirodalmi említése Jókai Mórtól származik, aki 1854-ben A koldusgyermekben írt a díszes ünnepi fenyőről.
Ez a cikk eredetileg 2022. 12. 25-én jelent meg a Rakétán.
(Borítókép: Rebecca Handler/Getty Images, Galéria borítókép: Bernd Thissen/picture alliance via Getty Images)