A Saga cég HoloBike sporteszköze a természetben való túrázás kalandját ígéri a beltéri edzések során, amit az integrált holografikus kijelzővel valósít meg, így a gyártó elképzelése szerint a szobabiciklizés új formáját lehet átélni az eszközzel és jelentősen növelhető a motiváció is az egyébként néha unalmasnak mondható tréning közben. A holografikus technológia a hagyományos kijelzőknél immerzívebb módon jeleníti meg a felvételeket, ennélfogva a képernyőn látható túraútvonalak 3D-s látványa a szabadban való kerékpározáshoz hasonló élményt biztosít a felhasználónak.
A kerékpár fejlesztését a londoni Layer dizájnstúdió végezte, akik a szobabiciklinek robosztus, de karcsú formát adtak és a teljes struktúrát az alapján tervezték meg, hogy a lehető legoptimálisabb pozíciót és funkciókat nyújtsa a sportolók számára. Az eszköz legfontosabb része persze a holografikus kijelző, amin a világ több pontjának túraútvonai érhetőek el, így edzés közben olyan érzést biztosít, mintha ezeken a tájakon, akár Ausztráliában, akár az Alpokban biciklizne a HoloBike-ot használó. A 27 hüvelykes “panorámás fénymező-kijelző” nehézkes és edzés közben zavaró hatású VR-sisak viselése nélkül tud 3D-s hatást kreálni és infravörös mélységérzékelő szenzorokkal működő tekintetkövető rendszerrel igazodik a kerékpáros mozgásához túra közben, hogy a holografikus látvány minden szögből jól érzékelhető legyen.
A valóságban a holografikus technológia nem mindig hozza a várt minőséget, időnként az immerzív hatás helyett kevésbé pontos képet eredményez, valamint a kijelzőn megjelenő felvételek, amelyeket MI programmal generál a rendszer, nyilvánvalóan nem vehetik fel a versenyt a valódi természetben való kirándulás benyomásaival. A Wired bemutatója alapján a HoloBike hátránya emellett, hogy egyelőre viszonylag kis számú útvonalból lehet választani és azok is csak 20 kilométer hosszúak, ezért egy hosszabb edzés során kifogyhat az ember az opciókból. A programot azonban a Saga frissítheti és bővítheti, így a jövőben valószínűleg már szélesebb választék áll rendelkezésre majd. A biciklit a cég egyelőre közösségi finanszírozású Kickstarter projekt keretében forgalmazza egymillió forintos áron. A kiszállítás a tervek szerint az idei év végén vagy 2025 elején kezdődhet meg.
A hologramos szobabicikivel a gyártó a beltéri edzések kevésbé monoton, izgalmasabb formáját szeretné megteremteni és forradalmasítani az otthoni sportolást, de ehhez hasonló (bár nem holografikus) szobabiciklis edzési programok már korábban is megjelentek a piacon: az egyik legnépszerűbb közülük, a Zwift alkalmazás, ami szintén lehetőséget ad rá, hogy a kijelző segítségével akár képzeletbeli tájakra is eljussunk a szobában való tekerés közben.
(Fotó: Layer Design, Saga)