Homo luzonensis, új emberelőd a Fülöp-szigetekről

2020 / 01 / 14 / Justin Viktor
Homo luzonensis, új emberelőd a Fülöp-szigetekről
A Fülöp-szigeteki Luzon-sziget északi csúcsán fekszik a Callao-barlang, egy kiterjedt, hét-kamrás mészkővilág. A kutatók tavaly áprilisban a Nature tudományos folyóiratban számoltak be róla, hogy az első kamra végénél egy már kihalt, korábban ismeretlen emberi faj csontjait fedezték fel. A dologról mi is hírt adtunk már, és most még több részlet érkezik az új hominidákról.

A felfedezés növelte az arra utaló bizonyítékok számát, hogy az emberi evolúció és az Afrikából való szétszóródás bonyolultabban történt, mint ahogy a tudósok egykor gondolták - és hogy csak most kezdjük megérteni Délkelet-Ázsia szerepét ebben a történetben.

"Nincs ok, amiért a Fülöp-szigeteken a régészeti kutatások ne fedezhetnének fel többféle hominida fajt" - nyilatkozta Philip Piper, az Ausztrál Nemzeti Egyetem régésze, aki az új kutatás társszerzője volt. "Valószínűleg csak idő kérdése."

2007-ben Piper, Armand Mijares Fülöp-szigeteki archeológus és egy nemzetközi kutatócsoport, felfedezték egy lábközépcsont harmadik tagját (MT3), a Callao-barlangban, amely a Homo nemzetség egyik tagjához tartozott, bár nem tudták meghatározni, pontosan melyik fajhoz. A lelet korát radiometrikus kormeghatározással 66,700 ± 1000 évben állapították meg. A kapcsolódó növényi maradványok és egy 2011-ben talált hominida fog körülbelül 50 ezer évvel ezelőttinek bizonyultak.

Együttélés

A kutatók folytatták az ásatást a barlangban, és végül 12 további maradványt fedeztek fel, köztük még hét darab fogat, három, legalább 50 ezer évvel ezelőtt élt egyedtől. Ez a dátum azt jelenti, hogy életben voltak még a neandervölgyi és a gyenyiszovai emberek, a saját fajunk, valamint a  Homo floresiensis, alacsony, Indonéziában élő, kis agytérfogatú példányai is.

A Callao-barlang csontjai primitív és modern emberi tulajdonságok egyedülálló kombinációjával rendelkeznek, így a kutatók ezeket egy teljesen új fajként azonosították, mely a Homo luzonensis nevet kapta.

A frissen fellelt hét fog különösen érdekesnek bizonyult a kutatók számára. Furcsa módon a kis moláris (őrlő) fogak alakja hasonló a Homo sapienséhez. Ugyanakkor olyan tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyek hasonlítanak a  Homo erectus, egy sokkal korábban élt emberi faj őrlőfogaihoz, amely körülbelül 2 millió évvel ezelőtt vándorolt ki Afrikából. Ráadásul, a Homo luzonensis őrlőfogainak egyes részei hasonlítanak a Homo floresiensiséhez is.

Mindeközben Homo luzonensis lábujj- és ujjcsontjainak ívelt alakja olyan, mint az Ausztralopitekuszé, melynek egyedei körülbelül 3 millió évvel ezelőtt éltek. Ez azt jelentheti, hogy a Homo luzonensis valószínűleg még a fák koronáin mászkált - bár eközben más hominidák már a földfelszínen éltek.

Több kérdés, mint válasz

A Homo luzonensis felfedezése egy olyan szigeten, amely soha nem volt összekapcsolva Ázsia szárazföldjével, és amelynek eléréséhez jelentős tengeri távolság leküzdése szükséges, valamint a hordozott keveredett faj-markerek jelentős rejtély-adaggal fűszerezik családfánk legújabb tagjának érkezését. A kövületek jelenleg a Fülöp-szigetek Nemzeti Múzeumában találhatók.

(Forrás: Discover Képek: Twitter, PNM)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.