Igazoltatáskor nem csak a személyit, hanem a Facebook és Instagram adatokat is elkérik a rendőrök Los Angeles-ben

2021 / 09 / 11 / Pőcze Balázs
Igazoltatáskor nem csak a személyit, hanem a Facebook és Instagram adatokat is elkérik a rendőrök Los Angeles-ben
A Los Angeles-i rendőrök igazoltatáskor kitöltött formanyomtatványaiban nem csak a névnek és a születési dátumnak hagytak ki helyet. Az egyenruhások 2015 óta az állampolgárok közösségi médiában használt felhasználóneveire és email címére is kíváncsiak. Jogászok szerint veszélyes ez a gyakorlat.

Amikor kitöltik az igazoltatási jelentést, a rendőrök kérjék el az illető közösségi média és email fiók információit, és rögzítsék azokat az "Egyéb információ" mezőben." - ezt kérte a kollegáitól hat éve a Los Angeles-i rendőrség akkori vezetője. Minderre úgy derült fény, hogy a New York-i Egyetem jogi kara ezzel kapcsolatos információkat kért, majd miután nem kapott, beperelte a rendőrséget.

Mégis láthatja a Facebook a WhatsAppos beszélgetéseinket Friss hírek szerint hiába a végponttól végpontig tartó titkosítás ígérete, bizonyos helyzetekben a vállalat többet lát, mint azt a felhasználók gondolnák.

Az Ars Technicán olvasható hír szerint hatezer oldalnyi dokumentumot kaptak végül, amelyek alapján a vizsgált negyven város közül ez az egyetlen, ahol már igazoltatáskor kíváncsiak az egyenruhások ezekre az adatokra.

Vegye elő a Facebook felhasználónevét, de nagyon lassan

Mary Pat Dwyer ügyvéd, aki az egyetem "szabadság és nemzetbiztonság" programjának résztvevője, kiemelte, hogy az, hogy a rendőrök információkat kérnek járókelőktől, nem alkotmányellenes, nem minősül illegális átvizsgálásnak, ami ellentétes lenne az USA alaptörvényének negyedik kiegészítésével.

Ezzel együtt a jogász szerint sokan nem tudják ezt, illetve nem akarják a válaszadás megtagadásával magukra haragítani a hatóságot. Ha megadják az elérhetőségeiket, a rendőrség a Palantir nevű, híres-hírhedt adatelemző vállalat szoftverében és más rendszerekben rögzíti azokat, hogy elemezze az így megszerzett információkat.

Emellett a rendőrök maguk is megfigyelhetik az igazoltatottakat, néhány alapvető irányelvet tiszteletben tartva, de a főnökeik állandó felügyelete nélkül.

A megfigyeltek közt olyanok is lehetnek, akik semmilyen bűncselekményt nem követtek el, csak igazoltatták, majd elengedték őket.

Jogvédők gyakran kifogásolják, hogy a hatóságok egyre több digitális információra kíváncsiak - az USA határőrei például már évekkel ezelőtt elkérték a belépők egy kis százalékának Facebook és Twitter adatait. Amikor egyre jellemzőbbek lettek az ilyen vizsgálatok, volt olyan jelszókezelő program, amelyet olyan utazási üzemmóddal egészítettek ki, ami a határátlépés előtt letörölte, majd később visszaillesztette a legérzékenyebb információkat a telefonra.

Az Apple nemrég bejelentett digitális személyi igazolványaival kapcsolatban is rengeteg aggály merült fel - hogy ezeket Cupertino hogyan próbálta semlegesíteni, arról korábban írtuk a Rakétán.

(Fotó: Unsplash/Geoffrey_Crofte)

További cikkek a témában:

Nemsokára a telefonunkon tárolhatjuk a jogsinkat és a személyinket Néhány amerikai államban már teszteli a rendszert az Apple.

Az Apple feladta a magánszféra védelmét a pedofília elleni küzdelem jegyében? Sokak szerint aggasztó az új rendszerük, amely átvizsgálja az iPhone-okon lévő fényképeket.

Mégis láthatja a Facebook a WhatsAppos beszélgetéseinket Friss hírek szerint hiába a végponttól végpontig tartó titkosítás ígérete, bizonyos helyzetekben a vállalat többet lát, mint azt a felhasználók gondolnák.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Nagyon közel jutottunk ahhoz, hogy mesterségesen állítsunk elő életet
Nagyon közel jutottunk ahhoz, hogy mesterségesen állítsunk elő életet
Mindez nem csak az RNS Világ – az élet kialakulását magyarázó egyik elmélet alátámasztása miatt fontos, de azért is, mert így esetleg a laborban új életformákat is elkezdhetünk létrehozni.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.