Amikor kitöltik az igazoltatási jelentést, a rendőrök kérjék el az illető közösségi média és email fiók információit, és rögzítsék azokat az "Egyéb információ" mezőben." - ezt kérte a kollegáitól hat éve a Los Angeles-i rendőrség akkori vezetője. Minderre úgy derült fény, hogy a New York-i Egyetem jogi kara ezzel kapcsolatos információkat kért, majd miután nem kapott, beperelte a rendőrséget.
Az Ars Technicán olvasható hír szerint hatezer oldalnyi dokumentumot kaptak végül, amelyek alapján a vizsgált negyven város közül ez az egyetlen, ahol már igazoltatáskor kíváncsiak az egyenruhások ezekre az adatokra.
Mary Pat Dwyer ügyvéd, aki az egyetem "szabadság és nemzetbiztonság" programjának résztvevője, kiemelte, hogy az, hogy a rendőrök információkat kérnek járókelőktől, nem alkotmányellenes, nem minősül illegális átvizsgálásnak, ami ellentétes lenne az USA alaptörvényének negyedik kiegészítésével.
Ezzel együtt a jogász szerint sokan nem tudják ezt, illetve nem akarják a válaszadás megtagadásával magukra haragítani a hatóságot. Ha megadják az elérhetőségeiket, a rendőrség a Palantir nevű, híres-hírhedt adatelemző vállalat szoftverében és más rendszerekben rögzíti azokat, hogy elemezze az így megszerzett információkat.
Emellett a rendőrök maguk is megfigyelhetik az igazoltatottakat, néhány alapvető irányelvet tiszteletben tartva, de a főnökeik állandó felügyelete nélkül.
A megfigyeltek közt olyanok is lehetnek, akik semmilyen bűncselekményt nem követtek el, csak igazoltatták, majd elengedték őket.
Jogvédők gyakran kifogásolják, hogy a hatóságok egyre több digitális információra kíváncsiak - az USA határőrei például már évekkel ezelőtt elkérték a belépők egy kis százalékának Facebook és Twitter adatait. Amikor egyre jellemzőbbek lettek az ilyen vizsgálatok, volt olyan jelszókezelő program, amelyet olyan utazási üzemmóddal egészítettek ki, ami a határátlépés előtt letörölte, majd később visszaillesztette a legérzékenyebb információkat a telefonra.
Az Apple nemrég bejelentett digitális személyi igazolványaival kapcsolatban is rengeteg aggály merült fel - hogy ezeket Cupertino hogyan próbálta semlegesíteni, arról korábban írtuk a Rakétán.
(Fotó: Unsplash/Geoffrey_Crofte)
További cikkek a témában: