Így borult teljes sötétségbe Észak-Amerika

2024 / 04 / 09 / Bobák Áron
Így borult teljes sötétségbe Észak-Amerika
Hétfőn egész Észak-Amerika egy emberként nézett fel az égre, hogy megcsodálja a teljes napfogyatkozást, ami Mexikóból, az Egyesült Államokból és Kanadából is látható volt. Aki lemaradt róla, annak csaknem két évtizedet kell várnia a következőre.

A mostani teljes napfogyatkozás különlegességét az adta, hogy a kontinens meglehetősen nagy részén látható volt: Mexikóban, az Egyesült Államokban és Kanadában összesen mintegy 44 millió ember lehetett szemtanúja, ahogy a Hold négy percen keresztül teljesen kitakarta a Napot, a részleges napfogyatkozást pedig ennél is nagyságrendekkel többen csodálhatták meg - ez az USA mind a 48 kontinentális államából látható volt kisebb vagy nagyobb mértékben.


A teljes napfogyatkozás útvonala a török Anadolu hírügynökség infografikáján (Fotó: Yasin Demirci/Anadolu via Getty Images)

Elsőként, helyi idő szerint 9.51-kor (magyar idő szerint 18.51-kor) a Mexikó nyugati partján lakók emelhették az arcuk elé a kifejezetten a napfogyatkozáshoz gyártott szemüvegeket, a jelenség pedig ezután egy 185 kilométeres sávban végighaladt Texastól az Egyesült Államok északkeleti részéig, magyar idő szerint hajnali háromnegyed 4 körül pedig Kanadát is elérte. Bár az időjárás nem mindenhol volt kegyes a bámészkodókkal, a szerencsésebbek nem csak a napkoronát szemlélhették meg a saját szemükkel, de akár a Vénuszt és a Jupitert is. Szabad szemmel nem, de távcsővel könnyen elkapható volt a 12P/Pons-Brook üstökös is, amelyet zöldesfehér fénye tesz igazán különlegessé.

A teljes napfogyatkozást a NASA élőben közvetítette a Youtube-csatornáján, emellett természetesen számtalan fotó is készült a ritka eseményről, amihez hasonlót legközelebb 2044-ben láthatnak majd arra felé.


Bár New Yorkban nem volt teljes a napfogyatkozás, így is rengeteg ember gyűlt össze az utcákon és a felhőkarcolók tetején, hogy a saját szemükkel lássák a ritka égi jelenséget (Fotó: John Lamparski/Getty Images)

A napfogyatkozásnak köszönhetően távcsővel is jól megfigyelhető volt a Nap koronája (Fotó: Peter Zay/Anadolu via Getty Images)

A vermonti Carmi-tó környékéről így nézett ki a hétfői napfogyatkozás (Fotó: Noam Galai/Getty Images)

A Niagaránál kicsit ugyan felhős volt az ég, de ettől csak még látványosabb lett a műsor (Fotó: Vaughn Ridley/Getty Images)

New York állam parkőrségének az egyik tagja nézi a napfogyatkozást a Niagara-vízesésnél (Fotó: Adam Gray/Getty Images)


A manhattani Hudson Yards kilátószintje csordultig megtelt nézelődőkkel a napfogyatkozás idejére (Fotó: Spencer Platt/Getty Images)

Fotó: Matthey Hatcher/Getty Images

Napfogyatkozás a Washington-emlékműnél (Fotó: Chip Somodevilla/Getty Images)

Egy helikopter száll el a szinte teljesen kitakart Nap előtt New Yorkban (Fotó: Gotham/Getty Images)

Varázslatos felvétel készült a dühöngő Napról Miguel Claro portugál asztrofotós nemrég egy látványos timelapse-videón örökítette meg, hogy milyen folyamatok játszódnak le az aktivitása csúcspontjához közelítő égitesten.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.