Hétfőn egész Észak-Amerika egy emberként nézett fel az égre, hogy megcsodálja a teljes napfogyatkozást, ami Mexikóból, az Egyesült Államokból és Kanadából is látható volt. Aki lemaradt róla, annak csaknem két évtizedet kell várnia a következőre.
A mostani teljes napfogyatkozás különlegességét az adta, hogy a kontinens meglehetősen nagy részén látható volt: Mexikóban, az Egyesült Államokban és Kanadában összesen mintegy 44 millió ember lehetett szemtanúja, ahogy a Hold négy percen keresztül teljesen kitakarta a Napot, a részleges napfogyatkozást pedig ennél is nagyságrendekkel többen csodálhatták meg - ez az USA mind a 48 kontinentális államából látható volt kisebb vagy nagyobb mértékben.
Elsőként, helyi idő szerint 9.51-kor (magyar idő szerint 18.51-kor) a Mexikó nyugati partján lakók emelhették az arcuk elé a kifejezetten a napfogyatkozáshoz gyártott szemüvegeket, a jelenség pedig ezután egy 185 kilométeres sávban végighaladt Texastól az Egyesült Államok északkeleti részéig, magyar idő szerint hajnali háromnegyed 4 körül pedig Kanadát is elérte. Bár az időjárás nem mindenhol volt kegyes a bámészkodókkal, a szerencsésebbek nem csak a napkoronát szemlélhették meg a saját szemükkel, de akár a Vénuszt és a Jupitert is. Szabad szemmel nem, de távcsővel könnyen elkapható volt a 12P/Pons-Brook üstökös is, amelyet zöldesfehér fénye tesz igazán különlegessé.
A teljes napfogyatkozást a NASA élőben közvetítette a Youtube-csatornáján, emellett természetesen számtalan fotó is készült a ritka eseményről, amihez hasonlót legközelebb 2044-ben láthatnak majd arra felé.
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.