A Nap egy 11 évig tartó ciklus végén jövő év elején éri el az aktivitása csúcspontját, ami az előrejelzések szerint októberig fog tartani. Ebben az időszakban a napkitörések is sokkal gyakoribbá és intenzívebbé válnak, ami nem túl jó hír az űripar szereplőinek, hiszen egy erősebb geomágneses vihar könnyedén kárt tehet a Föld körüli pályán keringő eszközökben. Ennek egyik látványos példája volt, amikor 2022 elején a SpaceX egyszerre negyven Starlink-műholdat veszített el, miután azok egy napkitörés miatt használhatatlanná váltak, es visszahullottak a légkörbe.
Azonban ami rossz hír a cégeknek, jó hír az asztrofotósoknak, hiszen ebben az időszakban a megfelelő felszereléssel igazi ritkaságszámba menő fotókat és videókat készíthetnek a fortyogó csillagról. Így tett Miguel Claro, az Európai Déli Obszervatórium portugál fotósa is, aki idén októberben készített lenyűgöző timelapse-videót az égitestről. A Videán közzétett másfél perces felvétel nagyjából háromórányi időszakot ölel fel, és gyönyörűen bemutatja a Napon zajló folyamatokat.
Akit érdekelnek a technikai részletek, azoknak elárulhatjuk, hogy Claro nem dolgozott különösebben drága géppel, hiszen a videó elkészítéséhez egy kifejezetten asztrofotózáshoz kifejlesztett Player One Saturn-M SQR kamerát használt, amihez már 250 ezer forint környékén hozzá lehet jutni, viszont az is igaz, hogy a felszerelésének emellett a részét képezte egy Lunt LS100 naptávcső is, aminek az ára meghaladja a négymillió forintot.
(IE, Borítókép: Miguel Claro)