A tavaly fellőtt, aszteroidafigyelő szonda, a Lucy útja nem volt épp zökkenőmentes, sőt menetközben még a misszió célját is módosították, mint arról mi is beszámoltunk:
Legutóbb viszont a Lucy nem aszteroidákat fényképezett, hanem a bolygónkat, méghozzá egy műszer-beállítási felvételsorozat részeként. A fotó 2022. október 15-én készült a Földről 620 000 km távolságból.
A kép Lucy Terminal Tracking Camera (T2CAM) rendszerével készült – írja a NASA –, amely felelős az aszteroidák követéséért. A T2CAM rendszert a Malin Space Science Systems tervezte, építette és tesztelte; A Lockheed Martin integrálta a T2CAM-okat a Lucy űrszondába, és működteti azokat. A kép majdnem teljesen koromfekete, azon a jobb szélen a Föld, a bal szélen pedig halványan a Hold látható.
A Lucy háromszor fogja megközelíteni a Földet útja során, hogy bolygónk gravitációs vonzását felhasználja az utazásához – a fenti kép a három közül a legelső átrepülés során készült. Ezek az átrepülések segítenek egyébként Lucy-nak, hogy elérje azt a sebességet, amire szüksége van ahhoz, hogy elérje célját, a trójai aszteroidákat. A 12 éves utazás alatt a Lucy rekordszámú aszteroidával találkozik majd, és tanulmányozhatja őket – így feltárva a Naprendszer kialakulásának a titkait.
Habár a fenti kép talán érzékelteti, hogy bolygónk mennyire törékeny és magányos, és még hű társa, a Hold is rettentő messze van tőle, nem ez a legtávolabbi kép, ami a planétánkról készült. A „Halványkék Pötty” néven elhíresült felvételről a fenti cikkünkben írtunk, és tőlünk 6 milliárd km távolságra készült.