Mivel a tudósok a csirkét a hatalmas T-rex legközelebbi élő rokonának tartják, akadtak olyan kutatók is, akik gyakorlatias megközelítéssel kezelték a kijelentést és mesterséges dinoszaurusz farkat applikáltak a madarakra, hogy képet kapjanak az egykor élt rokon járásáról.
Több évtizedes tanulmányozás és kutatómunka ellenére a tudósok még ma sem teljesen biztosak abban, hogy a kétlábú dinoszauruszok, például a T-rex pontosan hogyan mozogtak és álltak. A rejtély megoldása érdekében a chilei és a chicagói egyetemek kutatói arra gondoltak, hogy a madarak esetleg örökölhették dinoszaurusz őseiktől két lábon történő járásukat, és így néhány csirkét születésüktől kezdve mesterséges farokkal láttak el.
A protézisek fából és modellező agyagból készültek, és tépőzárral rögzítették őket a madarakra. A farkakat ezt követően öt naponta cserélték, ahogy a csirkék növekedtek, és a tudósok vigyáztak arra, hogy a farok tömege a csirke tömegének 15 százaléka maradjon - ami a kisebb theropoda dinoszauruszok valószínű farok-testtömeg-aránya volt. Ehhez a dinoszaurusz alcsoporthoz tartozott a T-rex is.
"Rájöttünk, hogy élő madarak tömegközéppontjának kísérleti manipulálásával lehetséges a kihalt kétlábú dinoszauruszok végtagi testtartásának és kinematikájának visszaállítása"
- írták a kutatók a Plos One folyóiratban. "A mesterséges farkat viselő csirkék, a test hátsó részén elhelyezkedő tömegközépponttal, a combcsont vertikálisabb (függőlegesebb) orientációját mutatták álló helyzetben, és a combcsont fokozott elmozdulását járás közben."
A kutatás azt találta, hogy a mesterséges farkat viselő csirkék lábai fejlettebbek lettek és combcsontjuk vertikálisan orientáltá vált, valamint egy vízszintesen orientáltabb tibiotarsust (a lábszárcsont és néhány lábtőcsont összenövése madaraknál) fejlesztettek ki, mivel a bokaízület rugalmasabbá vált.
"Megmutattuk, hogy egy mesterséges farok hozzáadása az egyedfejlődés során, poszturális (testtartásbeli) és mozgásbeli változásokat okozhat a csirkékben, összhangban a nem-madárszerű dinoszauruszok testtartásával és kinematikájával" - írták a tudósok.
(Forrás: PlosOne Kép: Pxfuel)