Így működik a magyar fejlesztésű üveg-, PET-palack- és aludoboz-visszaváltó guruló automata

2024 / 03 / 07 / Rácz Tamás
Így működik a magyar fejlesztésű üveg-, PET-palack- és aludoboz-visszaváltó guruló automata
A nyártól már általánosan kötelező új visszagyűjtési rendszer részeként elmés azonosító-feldolgozó rendszerrel felszerelt furgonok gyűjtik be a dobozokat, palackokat a kisboltokból. Megnéztük, hogyan lapít, zúz és ad nyugtát egy ilyen autó.

Új korszak köszönt a magyarokra az idén: júliustól szinte minden PET-palackot, aludobozt és italosüveget 50 forintos betétdíj terhel majd, amit a vásárláskor meg kell fizetni, majd a visszaváltásnál lehet visszakapni. A rendszer nagyrészt a nagy üzletekben működő automatákra épül, de valahogy a kistelepüléseken is meg kell oldani a visszaváltást. Ennek a rendszerelemnek egyik eszköze az a kisteherautóba épített rendszer, amit a Hungexpón tartott vendéglátóipari kiállításon, a SIRHA-n mutatott be az új hulladékgyűjtő rendszer üzemeltetője, a MOL leányvállalata, a MOHU ZRt.

A hosszú, magas Ford Transit kisteherautókba a Returmatic nevű magyar cég tervezett és épített be egy állítólag globálisan egyedülálló mobil visszaváltó berendezést. A gép képes egy menetben azonosítani és tömöríteni a többé-kevésbé ép állapotban, akár egy zsákból a feldolgozó garatra öntött PET-palackokat és aludobozokat, valamint azonosítani, összetörni és zúzott állapotban tartályba önteni a bedobónyíláson át becsúsztatott üvegeket.

Ezekkel az autókkal a dobozos sörök, üdítők, PET-palackos vagy üveges italok fogyasztói személyesen nem fognak találkozni. A kocsik a legkisebb gyűjtőhelyekről kézi visszaváltás és átmeneti tárolás után szedik majd össze a felgyűlt hulladékot. Ezeken a gyűjtőpontokon (tipikusan falusi kisboltokban) a vásárlóktól kézi visszaváltásban visszavett, majd műanyagzsákban illetve rekeszekben tárolt csomagolóanyagokért akkor mennek majd ki az autók, ha a boltvezető a gyűjtési rendszer mobilapplikációjában jelezte, hogy van nála kb. ezer egység, amit el lehet vinni.


Nem kell álló helyzetben is járatni a dízelmotort a begyűjtés során: kabinban található az az akkumulátor, ami a tömörítést, üvegtörést végző gépeket szolgálja ki energiával

A tömörítő és a zúzó rendszer energiaellátását egy ideig a menet közben az autó motorjáról feltöltött akksi biztosíthatja, de hálózati áramtól is működtethető a rendszer

Egy menetben 14 ezer csomagolóegységet, kb. 1100 üvegpalackot és 12900 PET-palackot illetve aludobozt tud begyűjteni az autó a kisboltokból

A gyűjtőautók a csomagolóanyagokkal kapcsolatos pénzügyi feladatokat is képesek lekezelni. A folyamatos internetkapcsolattal rendelkező kocsikban a kisboltokban felvett, a járművezető által a feldolgozóegységekbe öntött illetve pakolt dobozok, flakonok illetve üvegek után járó pénz átutalással azonnal a bolt számlájára kerül. Ha netán nem lenne térerő a világvégi kisboltban, akkor sem kell sokat várni a pénzre: a boltüzemeltető az átvétel után kap egy papírnyugtát, az átutalás pedig automatikusan megtörténik, ahogy a gyűjtőautó egy mobilnettel lefedett területre kerül.

Hogy pontosan mennyibe kerül a berendezés, nem árulta el a sajtónak a gyártó, de annyit azért megtudtunk, hogy a manufakturálisan készülő gépsor értéke magasabb, mint az őt hordozó tizen-valahány millió forintos Ford furgoné. A tervezés és a gyártás száz százalékban magyar.

Az új hulladékgyűjtési rendszerben első körben, még az idén 89 ilyen gyűjtőautó készül majd el. Egy-egy kocsi egy fuvarban 14 ezer csomagolási egységet képes begyűjteni. Az előzetes kalkulációk szerint ebből kb. 1100 lesz üveg, a többi PET-palack és aludoboz. A MOHU úgy kalkulál, hogy a kocsik által kiszolgált gyűjtőpontokon nagyjából 1000-1000 egységet kell majd felvenni havonta. A gyűjtőjáratok szervezését számítógépes rendszer intézi, a cél az, hogy az autók a lehető legkisebb ökológiai lábnyommal, a lehető leghatékonyabban szállítsák el a csomagolási hulladékot a vidéki kisboltokból a feldolgozóüzemekbe.

Ezekben az automatákban lehet majd visszaváltani az italos palackokat január 1-től A vásárló az üveg visszaváltása után eldöntheti, hogy szeretné visszakapni a betétdíj összegét: kérhet levásárolható ajándékutalványt, adományozhatja jótékony célra a visszajáró pénzt, vagy egy mobilalkalmazással visszautalhatja a bankszámlájára az összeget.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.