A Curiosity marsjáró nemrégiben búcsút vett a Gale-krátertől, ahol az elmúlt időkben végezte tevékenységét, és jelenleg nyugat felé tart, újabb felfedeznivalók reményében. A rover szeptember 21-én és 22-én, missziójának 4311. és 4312. solján, vagyis marsi napján elkészítette a környékről az egyik utolsó panorámaképét, amit a NASA többszáz felvételből szerkesztett egybe: a mozaik összesen 341 különálló fotót tartalmaz. A panorámaképen szerepelnek a Curiosity által, munkája közben szemügyre vett formációk, köztük a Kukenán és a Texoli nevű dombok.
A Kukenánt a marsjáró 2020 júniusában nézte meg először alaposabban, bár az ekkor készült felvételen még távol volt tőle, de később éppen a domb irányába vezette útja. A Kukenán a Földön található, venezuelai tepuiról, vagyis táblahegyről kapta a nevét. A Texoli egy, szintén a Mount Sharp hegyhez tartozó domb, ami felett idén szeptemberben a Curiosity érdekes jelenséget kapott lencsevégre: az egyedülálló felvételen egyszerre volt látható a "lenyugvó" Föld és a Phobos nevű marsi hold.
A rover panorámaképén emellett azok a kőzetek is szerepelnek, amelyek nagy meglepetést okoztak a kutatóknak idén nyáron. Ezekre a tisztán kénből álló sárga kénkristályokra a marsjáró véletlenül talált rá május végén, mikor az egyiken keresztülgurult és az a súlya alatt összeroppant. Alaposabb vizsgálatok után kiderült, hogy az eddig sosem látott kőzetből több is található a környéken, egy egész mező kénkristály rejtőzik a csatorna területén.
A NASA videójában a panorámaképet 360 fokos videóban nézhetjük meg közelről, de a jobb láthatóság érdekében érdemes a magasabb minőségű lejátszást választani a beállítások menüben.
(Fotó: NASA/JPL-Caltech/MSSS, a borítókép a Curiosity egy korábbi felvétele, amelyen a Kukenán középen látható)