Az orosz processzorfejlesztő, a Baikal Electronics nemrégiben benchmark teszteket végzett, összehasonlítva a saját Baikal-S szerverprocesszorát az Intel Xeon Gold 6230-ával és a Huawei Kunpeng 920-val. A Baikal-S teljesítménye nem volt olyan lenyűgöző, mint a Kunpeng 920-é, de néhány tesztben felülmúlta a régebbi Xeon Gold 6230-at. Az ez utóbbival történő összehasonlítás azonban nem teljesen igazságos, mivel ez egy relatíve elavult processzor, kevesebb maggal, és az Intelnek már vannak ennél újabb termékei.
Érdekesség, hogy a Baikal Electronics nem vett fel AMD chipet az összehasonlításba, pedig korábban azt állították, hogy a Baikal-S versenyezhet az AMD EPYC 7351-gyel.
Korábban már kitértünk röviden az orosz processzorgyártásra, ami különösen a háborús szankciók árnyékában fontos. Oroszországnak két ismertebb saját processzorgyártója is akad: az Elbrus és a Baikal. Ezekről a többség talán nem is hallott, de Oroszországban most erősebben tűz rájuk a rivaldafény, mivel az ismertebb márkák, így az AMD vagy az Intel nem szállít már chipeket az országba. A korábbi cikkünkben (lent olvasható) az Elbrus processzorának, az Elbrus-8SV teljesítményéről írtunk.
Most pedig a Baikal Electronics szerverprocesszora, a 48 magos Baikal S kerül górcső alá, méghozzá a cég által végzett saját benchmark tesztek adatai alapján, melyekről az orosz Cnews számolt be. Az adatokat a Tom’s Hardwer elemezte ki, alább ezt foglaljuk össze röviden.
A végső tanulság, hogy a Baikal-S 48 darab Arm Cortex-A75 maggal, 16 nm-es csíkszélsességgel ugyan megfelelően teljesített, de elmaradt a Huawei Kunpeng 920-tól, viszont néhány tesztben felülmúlta az Intel régebbi Xeon Gold 6230-át. A Xeon Gold 6230 versenytársként való választása azonban nem teljesen “sportszerű” lépés, mivel az Intel terméke kevesebb magot tartalmaz, ráadásul mára elavult – az Intenek akadnak ennél újabb termékei.
A Baikal Electronics benchmark tesztek legfeltűnőbb hiányzója azonban az AMD chip, holott a cég korábban azt állította, hogy a Baikal-S versenyezhet az AMD EPYC 7351-gyel. További problémák ezekkel a házi benchmark tesztekkel, hogy a Baikal Electronics nem hozta nyilvánosságra a tesztrendszerek specifikációit vagy a tesztelési környezet feltételeit, ami így kérdéseket vet fel az eredmények megbízhatóságával kapcsolatban.
Azt egyébként a Baikal Electronics is elismerte, hogy a termékei elmaradnak a vezető processzoroktól, de optimisták a jövőbeni fejlesztések kapcsán. A cég jelenleg a Baikal-S2-n dolgozik, ami egy következő generációs 6 nm-es chip 28 Arm Neoverse-N2 maggal, amelyek 3 GHz-en ketyegnek, és akár nyolc csatornás DDR5 memóriát is támogat.
A Baikal Electronics reményei szerint az S2 2025 második és harmadik negyedéve között fog megjelenni, és állítólag a Baikal-S teljesítményének akár hatszorosát is elérheti. Aki a pontos számokra kíváncsi, az megtekintheti a Tom’s Hardware oldalán.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/TheDigitalArtist)