Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal (FDA) engedélyezte az emberkísérleteket Elon Musk Neuralink cége számára, derül ki a vállalat Twitter-bejegyzéséből. Mint azt viszont a hírről beszámoló Interesting Engineering hozzáteszi, maga a hivatal mindezt egyelőre nem erősítette meg.
We are excited to share that we have received the FDA’s approval to launch our first-in-human clinical study!
This is the result of incredible work by the Neuralink team in close collaboration with the FDA and represents an important first step that will one day allow our…
— Neuralink (@neuralink) May 25, 2023
A bejegyzésből az engedélyezés tényén kívül túl sok részlet nem derül ki, csak annyi, hogy a tesztalanyok toborzása még nem indult el.
A Neuralinket még 2016-ban alapították több betegség kezelésére, beleértve a bénulást, az autizmust, a depressziót és a skizofréniát. A tervek szerint a látást és a mozgást úgy állítanák helyre, hogy az agyat lényegében összekötik egy számítógéppel egy beültetett chip segítségével. A chip értelmezi az agyi jeleket, és ezeket továbbítja egy számítógépnek Bluetooth kapcsolaton keresztül.
Tavaly egyébként az FDA nem adta meg ezt az engedélyt, elsősorban beültett eszköz biztonsági hiányosságaira hivatkozva – épp ezért csúsztak is az embereken végzett, még 2022 elejére tervezett kísérletek. Az FDA akkor egyébként elég komoly problémákat állapított meg, köztük az eszköz lítium akkumulátorának a használatát, az implantátum vezetékeinek az agyon belüli elmozdulásának a lehetőségét, valamint hogy az eszköz nem távolítható el biztonságosan az agyszövet károsítása nélkül.
Ráadásul egyéb botrányok is akadtak, a céget állatkínzással vádolták (az eddigi kísérletek alanyai majmok és egyéb állatok voltak -- ezekből eddig 1500 pusztult el), és azzal is, hogy nem tartották be a veszélyes biológiai anyagokra vonatkozó előírásokat. Épp ezért májusban az amerikai törvényhozók felszólították a szabályozó hatóságokat, hogy vizsgálják meg az eszközzel kapcsolatos "elsietett állatkísérleteket" – írja az IE a Reuters nyomán. Emellett az Egyesült Államok Közlekedési Minisztériuma független vizsgálatot folytat a majomagyakba ültetett chipek illegális szállítása ügyében. A jelentés szerint ugyanis a beültetett chipeket nem a megfelelő módon távolították el, és veszélyes állati kórokozókat tartalmazhattak.
Hatalmas ígéretnek tűnik tehát ez a chip, de persze nem mindegy, hogy milyen áron jutunk el ezen kezelésekig, elsősorban most, hogy ezeket a kutatásokat immár embereken végzik.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/RJDesigns2030)