Az Ingenuity Mars helikopter sikeres első tesztje óta, amelyről hétfőn mi is beszámoltunk, már a második próba is rendben lezajlott, most pedig a harmadik repülés adatait várják a NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársai. Az első repülést szoftverhiba miatt néhány nappal el kellett halasztani az eredetileg kitűzött időponthoz képest, de a repülésirányító csapat minél előbb szerette volna látni az eredményét az évekig tartó előkészületeknek, ezért a probléma két megoldása közül az egyszerűbbet választották: hozzáadtak néhány új parancsot a működést irányító parancssorozathoz, ahelyett, hogy teljesen új szoftvert küldtek volna a Perseverance marsjáróra, onnan pedig a helikopterre.
Miután az első teszt bizonyította, hogy az Ingenuity képes a bolygó légkörében is üzemelni, sor került a második próbára is április 22-én. Az első repülés kiindulópontja a Van Zyl Overlook volt, amely a nevét a Solar System Exploration projekt vezetőjének, a tavaly elhunyt Jakob van Zylnek a tiszteletére kapta. A Perseverance itt parkolt, miközben az Ingenuity tőle 64 méterre a levegőbe emelkedett, ezt a pontot később Wright Brothers Fieldnek nevezték el, utalva a Földön történt első történelmi repülésre, a Kitty Hawk Flyer útjára 1903-ban. A helikopter missziója egyébként más módon is kapcsolódik a Wright testvérekhez: a fedélzetén ugyanis helyet kapott a Flyer egy 2,5 centiméteres darabkája, amely a gép bal alsó szárnyának a borításából származik.
Az Ingenuity második tesztjét szintén a Wright Brothers Fielden végezték el, de akkor már öt méter magasságig jutott a jármű és oda-vissza összesen négy métert tett meg, 51,9 másodperc alatt. Mind a két eseményt megörökítette a távolról fényképező Perseverance a Mastcam-Z kamerájával, így már videón is láthatjuk, hogyan lebeg a gép.
A mostani harmadik próba abban fog különbözni az előzőektől, hogy most már sokkal nagyobb szabadságot kap a helikopter, megkísérli ugyanis a száz méteres táv megtételét 7 km/h-ra felgyorsulva. A tesztekről rendszeresen tudósító Håvard Grip, az Ingenuity főpilótája minden alkalommal bejegyzi az adatokat a repülési naplóba, melynek a neve The Nominal Pilot's Logbook for Planets and Moons, hogy ezzel is a földi repülés történetének hajnala óta érvényben lévő hagyományokat vigye tovább. A továbbiakban még két utat terveznek a NASA szakemberei a helikopterrel, de az időpontokat még nem tettek közzé, mindenesetre arra lehet számítani, hogy minden egyes alkalommal egyre ambiciózusabbak lesznek a demonstrációk és egyre többet fog repülni a gép.
(Fotó: NASA)
További cikkek a témában:
Sikeres volt az Ingenuity tesztrepülése a Marson
Először hajtott végre az emberiség motoros repülést egy idegen égitesten.
Íme az első valódi videó, amit egy másik bolygón készítettek
A Perseverance megörökítette a saját landolását, a NASA pedig most közzétette a felvételeket.
Így röpköd majd a ritka marsi légkörben a földi helikopter
Az Ingenuitynek olyan ritka légkörben kell repülnie a Marson, mintha a Földön harminc kilométer magasan repülne.