Szergej Nariskin, az SZVR igazgatója bár hízelgőnek találja a feltételezést, szerinte az egész ügy nem több puszta kitalációnál. Anno a Rakétán is írtunk arról, hogy az amerikai és brit hírszerzési források tavaly egyöntetűen azon az állásponton voltak, hogy a számos amerikai kormányzati intézményt és több száz privát céget érintő incidens mögött Oroszország áll.
Az igazgató, aki egyébként Vlagyimir Putyin egyik legközelebbi bizalmasa a BBC-nek adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy az amerikai és brit vádak nem sokban különböznek egy "rossz krimitől". Hozzátette: büszke lenne, ha hivataluk képes lenne véghezvinni egy ehhez hasonló komplex támadást, ugyanakkor hozzátette, nem áll szándékában mások "kreatív eredményeit" a sajátjaként beállítani. Nariskin ugyan nem állítja, hogy a támadást az Egyesült Államok hajtotta végre, ám az NSA-tól korábban kiszivárgott dokumentumok alapján
az alkalmazott taktika és módszerek alapvetően az amerikai és a brit hírszerzés sajátosságai.
A Fehér Ház idén áprilisban nevezte meg először az SZVR-t a Solarwinds-támadás feltételezett elkövetőjeként, illetve bejelentésével egy időben megjelent az FBI, az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) és a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Hivatal (CISA) közös állásfoglalása, melyben a szervezetek leírják, hogy az orosz hírszerzés jelenleg is támadja az amerikai kormányzati intézményeket és magánvállalkozásokat. A közleményben ezért arra kérik az érintett cégeket és intézményeket, hogy tegyék meg a szükséges védelmi lépéseket a potenciális támadások elhárítása érdekében. Szintén áprilisban az SZVR abszurdnak és kitalációnak nevezte a Fehér Ház nyilatkozatát.
(Fotó: Getty Images Hungary)