Az építőipar világszerte az egyik legnagyobb kibocsájtója a szén-dioxidnak: az iparág önmagában a teljes kibocsátás csaknem 40 százalékáért felel, ennek pedig 9%-át a cementgyártás adja. A problémakör számtalan szakembert sarkall alternatív építési technológiák kutatására, azonban kevesen tudnak olyan meghökkentő ötlettel előállni, mint a saját építészstúdiót vezető izlandi építész Arnhildur Palmadottir, aki azt javasolja, hogy a jövőben izzó láva segítségével építsük fel az otthonainkat – olvasható a Deezen oldalán.
"A láva a föld építőanyaga, de ahelyett, hogy hagynánk, hogy a tájak több millió év alatt természetes módon kialakuljanak, átvehetnénk a Föld építési folyamatát, és néhány hét alatt akár egy egész várost is előállíthatnánk az emberek számára” – nyilatkozta Palmadottir a Deezen újságírójának.
Az építész szerint a láva a magas hőmérséklete által rengeteg energiát is hordoz, melyet ki lehetne nyerni, és fel lehetne használni az építkezéshez. A Lavaforming névre keresztelt koncepciót az építész a Rejkjavíkban, május negyedik és nyolcadika között rendezett DesignMarch kiállítás keretében mutatta be.
A meghökkentő eljárás első lépéseként fúrásokkal érnék el a lávát, melyet aztán kontrollált módon folyatnak a megfelelő helyre, hogy ott a megfelelő formát felvéve megszilárduljon. Az építész elképzelése szerint a hatalmas mennyiségű lávát az erre a célra átalakított munkagépekkel fogják terelni.
Palmadottir szerint a koncepció megvalósítható lenne, ráadásul a segítségével akár hetek alatt is fel lehetne húzni egy egész várost, azonban ő maga is úgy gondolja, hogy valószínűleg soha nem fog senki lávából építkezni. Az ötlet azonban abból a szempontból nem annyira légbőlkapott, hogy Izlandon sokkal aktívabb vulkanikus tevékenység zajlik, mint a Föld legtöbb pontján. Csak a huszonegyedik században már hat nagyobb vulkánkitörés történt, azaz építőanyag lenne bőven. A Deezen cikke alapján az építész azt azonban őszintén reméli, hogy az ötlete valamelyest ráirányítja a figyelmet arra, hogy milyen kihívásokkal kell megküzdenie az építőiparnak.
(Fotó: Studio Arnhildur Palmadottir, Arnar Skarp)