Joe Bidennek ugyan január 20-ig még várnia kell, mire hivatalosan is beiktatják és megkezdheti a munkát a Fehér Házban, az eddigi kijelentései alapján sejthető, hogy az első intézkedései között számos olyan rendelet lesz, amely a környezetvédelem ügyét szolgálja. A bizakodás nem alaptalan, hiszen a demokrata elnökjelölt a kampányban azt ígérte, hogy négy év alatt kétbillió dollárt fog arra fordítani, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását és az ország energiaiparát a zöld energia felé fordítsa.
A The New York Times megjegyzi, hogy amennyiben a Szenátusban többségben maradnak a republikánusok (ez jelen állás szerint január 5-én fog eldőlni), a Biden által tervezett törvényeket könnyedén blokkolhatják, aki viszont a beiktatása után elnöki rendeletekkel így is számos olyan intézkedést hozhat, amelyek elősegítik a környezetvédelmi törekvéseket.
Donald Trump ugyan kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi éghajlatvédelmi egyezményből, amelyben a világ országai deklarálták, hogy az iparosodás előtti időkhöz képest 1,5 Celsius-fok alatt tartják a felmelegedést, ám ez a gyakorlatban elég könnyen visszacsinálható. Bidennek nem lesz más dolga, mint hogy küldjön egy levelet az ENSZ-nek, és harminc napon belül az ország már újra tagja is lesz az egyezménynek.
Biden azt is megígérte, hogy megválasztása esetén összehív egy nemzetközi klímacsúcsot, amelyen megpróbálja meggyőzni a világ nagy ipari országainak vezetőit, hogy agresszívebben csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A demokrata elnök minden bizonnyal tömegével fogja visszavonni az elődje által kiadott, az energiaszektorral kapcsolatos rendeleteket, többek között azt is, amelyben 2017 márciusában felszólította a szövetségi ügynökségeket, hogy számolják fel az addigi éghajlat-politkájukat. A szakértők szerint ezt egy olyan elnöki rendelet válthatja le, amelyben kinyilvánítják, hogy a Biden-adminisztráció elkötelezett az üvegházhatású gázok felszámolása mellett, és utasítanak minden szövetségi ügynökséget, hogy keressenek lehetőséget ennek kivitelezésére.
Biden várhatóan azonnal eltörli azt a 2017-es elnöki rendeletet, amellyel Trump megszüntette a tengeri energiakitermelésre vonatkozó korlátozásokat, emellett felfüggeszthet más, az előző elnöki ciklusban hozott szabályokat is, például a csővezetékek gyorsított eljárásban való engedélyezésére vonatkozó rendeletet.
Az új kormány minden valószínűség szerint azon lesz, hogy bármilyen új gazdasági élénkítőcsomagnak része legyen a zöld energia támogatása is. Ez magában foglalhatja a zöld energiával kapcsolatos kutatási és fejlesztési támogatásokat, az államoknak juttatott támogatásokat a megújuló energiára való átállásra, és a zöldenergia-iparnak nyújtott adókedvezményeket.
Biden megígérte, hogy az elnöki ciklusának elején elnöki rendeletekben fogja szabályozni a metánkibocsátás korlátozását az olaj- és gázfúró kutaknál, visszaállítja és megerősíti az üzemanyag-takarékossági normákat, és szigorúbb szabályozást fog elrendelni a készülékek és épületek kibocsátása esetében is.
A leendő elnök ugyanígy elnöki rendeletben készül szabályozni, hogy az állami vállalatok készítsenek jelentést arról, hogy a tevékenységük mennyi üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, és milyen klímaváltozással kapcsolatos pénzügyi kockázatokat hordoz magában.
Az új kormány várhatóan felállít egy tanácsadó testületet, ami az egyes ügynökségek munkáját hivatott összehangolni a sérülékenyebb társadalmi csoportok érdekében. A The New York Times a konkrét lépések között említi a légszennyezettség fokozott ellenőrzését bizonyos közösségekben, és olyan feltérképezési eljárásokat, amik jobban láthatóvá teszik a társadalmi különbségeket ezen a területen.
Az új elnök arra is ígéretet tett, hogy azonnali lépéseket fog tenni a "Trump által az Amerika nemzeti kincsei ellen tett támadás visszafordítására". Ez alatt többek között arra célzott, hogy az előző adminisztráció jelentősen csökkentette a Bears Ears és a Grand Staircase-Escalante nemzeti parkok támogatását, valamint megnyitotta az olajfeltárás előtt az Arctic National Wildlife Refuge nemzeti park egyes részeit. Biden azt ígérte, hogy a beiktatása utáni első napon aláír egy elnöki rendeletet, amelyben elrendeli, hogy 2030-ig az Egyesült Államok földjeinek és vizeinek 30 százaléka védettség alá kerüljön.
(The New York Times, Fotó: Win McNamee/Justin Sullivan/Getty Images)