Jóváhagyták a laboratóriumban előállított hús gyártását az Egyesült Államokban

2023 / 06 / 22 / Bodnár Barna
Jóváhagyták a laboratóriumban előállított hús gyártását az Egyesült Államokban
Két vállalat, az Upside Foods és a Good Meat is engedélyt kapott a sejtalapú fehérjék előállítására Amerikában, ezzel megkezdődhet a laboratóriumban előállított hús gyártása és eladása a világ harmadik legnépesebb országában.

Az USDA, vagyis az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium jóváhagyásával azonnal indul két vállalat „tenyésztett csirkehúsnak” nevezett termékének gyártása és értékesítése, írja a CNN. Az állatok levágása nélkül, laboratóriumban növesztett húst már korábban bevizsgálta és biztonságosnak minősítette az FDA, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság. A Good Meat és az Upside Foods termékei mellett várhatóan más cégek tenyésztett húsai is hamarosan az amerikai üzletekbe és éttermekbe kerülhetnek, a Believer Meats például tavaly a világ eddigi legnagyobb, erre a célra tervezett gyárát kezdte építeni az USA-ban. Erről bővebben korábbi cikkünkben írtunk:

A világ legnagyobb tenyésztetthúsgyára épül az Egyesült Államokban 10.000 tonna húst állítanak majd elő, állatok levágása nélkül.

A termékeit Szingapúrban 2020 óta értékesítő Good Meat az általa fejlesztett terméket „vágás nélküli húsként” hirdeti, és azt reméli a technológiától, hogy az segíti a klímaváltozás elleni küzdelmet azáltal, hogy csökkenti az üvegházhatást okozó gázokat kibocsátó hagyományos állattenyésztés szükségességét. Emellett a cég, illetve a laboratóriumi hústenyésztést támogatók humánusabb eljárásnak ítélik az új módszert, mint az állatok tömeges leölését.

Ami a technológiát illeti, a laboratóriumi hús előállításához élő őssejtek kellenek, az ehhez szükséges izomdarabokat pedig élő állatokból, biopsziával nyerik ki. Ilyen értelemben a laboratóriumban tenyésztett hús az állatból származó izomsejtek csoportja, amelyet steril környezetben tenyésztenek egy olyan, tápanyagokban gazdag táptalajon, amely lehetővé teszi a sejtek felszaporítását.

A Good Meat korábban már bejelentette José Andrés, világhírű Michelin-csillagos séffel való együttműködését, és azt, hogy a vállalat által gyártott mesterséges húst először egy washingtoni étteremben lehet majd megkóstolni. A másik, gyártási engedéllyel rendelkező cég, az Upside Foods azt tervezi, hogy terméke először a Bar Crennben, egy San Franciscó-i étteremben fog debütálni, de egyelőre nem közölt pontos dátumot. A mesterséges hús éttermekben való felhasználása kulcsfontosságú a gyártók számára ahhoz, hogy megtudják, hogyan vélekednek termékükről a szakácsok, illetve mennyire nyeri el a laboratóriumi hús íze a vendégek tetszését.

Egyelőre nehéz megmondani, hogy a laboratóriumi húselőállítás valóban annyira környezetkímélő-e, ahogy azt a gyártók állítják, ugyanis egyelőre kevés adat áll rendelkezésre, hiszen az ipari léptékű gyártás még közel sem indult meg. Az azonban kijelenthető, hogy a gyártóknak nem lesz túl nehéz ezen a területen lekörözni a hagyományos állattenyésztést, ami a világon összesen kibocsátott üvegházhatású gázok mintegy 14,5 százalékáért felelős. Ami az állatokkal való humánus bánásmódot illeti, a marhahús iránti országos kereslet, valamint az export kielégítésére évente 36 millió szarvasmarhát vágnak le, csak az Egyesült Államokban. Magyarországon népszerűbb a sertéshús, ezt a 2022-es, Agrárközgazdasági Intézet adatai is alátámasztják: tavaly 4 millió 532 ezer sertést, 207,8 millió baromfit, és 97,9 ezer szarvasmarhát öltek le hazánkban.

(Borítókép: Good Meat)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.