Az USDA, vagyis az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium jóváhagyásával azonnal indul két vállalat „tenyésztett csirkehúsnak” nevezett termékének gyártása és értékesítése, írja a CNN. Az állatok levágása nélkül, laboratóriumban növesztett húst már korábban bevizsgálta és biztonságosnak minősítette az FDA, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság. A Good Meat és az Upside Foods termékei mellett várhatóan más cégek tenyésztett húsai is hamarosan az amerikai üzletekbe és éttermekbe kerülhetnek, a Believer Meats például tavaly a világ eddigi legnagyobb, erre a célra tervezett gyárát kezdte építeni az USA-ban. Erről bővebben korábbi cikkünkben írtunk:
A termékeit Szingapúrban 2020 óta értékesítő Good Meat az általa fejlesztett terméket „vágás nélküli húsként” hirdeti, és azt reméli a technológiától, hogy az segíti a klímaváltozás elleni küzdelmet azáltal, hogy csökkenti az üvegházhatást okozó gázokat kibocsátó hagyományos állattenyésztés szükségességét. Emellett a cég, illetve a laboratóriumi hústenyésztést támogatók humánusabb eljárásnak ítélik az új módszert, mint az állatok tömeges leölését.
Ami a technológiát illeti, a laboratóriumi hús előállításához élő őssejtek kellenek, az ehhez szükséges izomdarabokat pedig élő állatokból, biopsziával nyerik ki. Ilyen értelemben a laboratóriumban tenyésztett hús az állatból származó izomsejtek csoportja, amelyet steril környezetben tenyésztenek egy olyan, tápanyagokban gazdag táptalajon, amely lehetővé teszi a sejtek felszaporítását.
A Good Meat korábban már bejelentette José Andrés, világhírű Michelin-csillagos séffel való együttműködését, és azt, hogy a vállalat által gyártott mesterséges húst először egy washingtoni étteremben lehet majd megkóstolni. A másik, gyártási engedéllyel rendelkező cég, az Upside Foods azt tervezi, hogy terméke először a Bar Crennben, egy San Franciscó-i étteremben fog debütálni, de egyelőre nem közölt pontos dátumot. A mesterséges hús éttermekben való felhasználása kulcsfontosságú a gyártók számára ahhoz, hogy megtudják, hogyan vélekednek termékükről a szakácsok, illetve mennyire nyeri el a laboratóriumi hús íze a vendégek tetszését.
Egyelőre nehéz megmondani, hogy a laboratóriumi húselőállítás valóban annyira környezetkímélő-e, ahogy azt a gyártók állítják, ugyanis egyelőre kevés adat áll rendelkezésre, hiszen az ipari léptékű gyártás még közel sem indult meg. Az azonban kijelenthető, hogy a gyártóknak nem lesz túl nehéz ezen a területen lekörözni a hagyományos állattenyésztést, ami a világon összesen kibocsátott üvegházhatású gázok mintegy 14,5 százalékáért felelős. Ami az állatokkal való humánus bánásmódot illeti, a marhahús iránti országos kereslet, valamint az export kielégítésére évente 36 millió szarvasmarhát vágnak le, csak az Egyesült Államokban. Magyarországon népszerűbb a sertéshús, ezt a 2022-es, Agrárközgazdasági Intézet adatai is alátámasztják: tavaly 4 millió 532 ezer sertést, 207,8 millió baromfit, és 97,9 ezer szarvasmarhát öltek le hazánkban.
(Borítókép: Good Meat)