Míg a Hold Föld felé néző oldalát már jobban megismerte az emberiség az oda indított több tucat emberes és szondákkal kivitelezett misszió jóvoltából, addig az égitest távolabbi feléről sokkal kevesebbet lehet tudni, többek között azért is, mert az ott kivitelezett missziókat akadályozza a kommunikációs csatornák blokkja. A Jütu-2 holdjáró az első olyan űreszköz, amely ezt a régiót nem csak a magasból, hanem a felszínen közlekedve fedezi fel.
Ahhoz, hogy megfelelően tudja küldeni a jeleket a földi irányítóközpontnak, a holdjáróval kapcsolatban álló Csang'e-4 leszállóegység a Csüecsiao műhold által biztosított kommunikációs csatornára támaszkodik. A 2018-ban felbocsátott Csüecsiao a második Föld-Hold librációs pont (L2) körül kering, ahonnan rálátása nyílik a Földre és a Hold távolabbi oldalára is, így hidat képez az ott tevékenykedő űreszközök és az irányítóközpont között.
A misszió több mint két éve indult: a Csang'e-4 2019 január 3-án érkezett meg a Holdra és a Jütu-2 az azóta eltelt időben már bőven túlszárnyalta az eredetileg három hónapra tervezett élettartamát és az elvégzett tudományos munkák mennyiségét: két év alatt több mint 1000 métert tett meg, 16,46 gigabájt adatot gyűjtött be a fedélzetén lévő négy berendezéssel (köztük egy közeli-infravörös spektrométerrel és radarral), miközben fényt derített a "titokzatos kunyhó" rejtélyére is, amelyről kiderült, hogy egy sajátos formájú kőzetdarab.
A holdjáró által szerzett információk alapján a Hold távolabbi oldalára jellemző körülmények valamivel eltérnek a Föld felőli oldal környezetétől, több tekintetben is:
A Jütu-2 ezek mellett felfedezett még néhány érdekességet is, amelyekről korábbi cikkeinkben számoltunk be, többek között a jáde nyúl alakú kőzetet és a különös, sötétzöld, zselés állagú objektumot, amely valószínűleg egy meteorbecsapódás következtében kialakult olvadt üveges törmelékkő darabja. A nyolcadik holdi napon észlelt anyag közelebbi tanulmányozása érdekében a kutatók eredetileg szerették volna minél inkább megközelíteni a fénylő, zöld objektumot rejtő két méteres krátert, de végül nem sikerült kivitelezni az akciót, mivel jó esély volt rá, hogy a lejtőn való leereszkedése közben a holdjáró megcsúszik, esetleg, ha a lejutás sikerül is, visszatérni már nem tudott volna a mélyedésből.
A Jütu-2 által gyűjtött adatok a tudományos kutatások elősegítése mellett azt a célt is szolgálják, hogy a jövőbeli küldetésekre tervezett űreszközök szerkezetét az immár jobban kiismert környezet sajátosságaihoz tudják adaptálni. A kutatók javaslata szerint a holdjáró jelenlegi hiányosságainak kiküszöbölésére az elkövetkező missziók során érdemes lenne a helyben történő minta elemzéshez szükséges berendezések felszerelése, valamint mozgékonyabb gépek bevetése, például lábakon járó, vagy kerekekkel és a lábakkal is rendelkező robotok használatával, amelyek a kráterekbe is könnyebben lejuthatnak.
(Fotó: L.Ding et al/Science Robotics, NASA/Ernie Wright)