Hogy a Xiaomi 14 Ultra kamerarendszere kiemelkedik a mezőnyből, azt már a februári bemutató alapján is sejteni lehetett, hiszen a kínai gyártó egy olyan kameramodult rakott a telefon hátlapjára, ami már ránézésre is brutális. Ez a következő egységeket rejti magában:
Hogy ez a csomag összességében mire képes, abba a Xiaomi hazai képviselete által szervezett bécsi sajtóút során kaptunk bepillantást, ahol a Leica Academy egyik oktatója, Niklas Stadler által vezetett workshop keretében ismerkedhettünk meg közelebbről is a telefon fotós képességeivel. A többek között sportfotós múlttal is rendelkező Stadler a kamerarendszerrel kapcsolatban elsőként értelemszerűen annak gyorsaságát emelte ki, vagyis hogy az Ultrával késleltetés nélkül készíthetünk képeket gyors egymásutánban, emellett kiemelkedőnek találta az ellenfényben készített képek, a portréfotók és a bokeh-effektes (vagyis elmosott hátterű) fényképek minőségét is. A több mint tízéves fotós múlttal rendelkező osztrák fényképész mindezek mellett a kamera kiemelkedő dinamikatartományára hívta még fel a figyelmet, amelynek nem csak sötétebb környezetben mutatkoznak meg az előnyei, de az utómunkánál is előnyt jelent.
Hogy a kamera valóban kiemelkedő dinamikatartománnyal rendelkezik, azt saját tapasztalatból is meg tudjuk erősíteni: ahogy a lenti képgalériában is látható, a fotókon a sötét és a világos részek még akkor is tökéletesen jól láthatóak maradnak, ha a kép egyes részei között jelentős különbség van a fények szempontjából, ráadásul a más telefonokhoz képest meglehetősen sok funkcióval ellátott gyári képszerkesztő alkalmazással utólag olyan részleteket is könnyedén láthatóvá lehet tenni, amelyek az eredeti fotón már túl sötétek vagy világosak voltak. Hasonlóan jó tapasztalataink vannak a portréfotó móddal, amivel kis gyakorlással egészen professzionális hatású fényképek is összehozhatóak, a telefotó kamerának köszönhetően pedig akár 3,2x-es zoomal is veszteségmentesen készíthetünk ilyen képeket.
A két telefotó lencsének köszönhetően a Xiaomi 14 Ultra értelemszerűen a zoommal készült képek terén is egyértelműen az átlag felett teljesít, és bár a 120x-os digitális zoommal készített fotókat már nyilván nem nagyon fogjuk kirakni az Instagramra, az mindenképpen elismerésre méltó, hogy a feliratok és számok még ekkora nagyításnál is tisztán olvashatóak a fotókon. Jó ötlet, hogy 20x-os nagyítás felett a kijelző bal felső sarkában megjelenik egy kisebb kereső, így nagyobb zoomot használva is mindig tudjuk, hogy merre kell irányítanunk a kamerát, az viszont kicsit lelombozó, hogy 5x-ös zoom felett csak úgy tudunk tovább nagyítani, ha az ujjunkkal belecsippentünk a képbe, ami meglehetősen lassú és körülményes módszer a zoomolásra.
Mindenképp érdemes még kiemelni a telefon "szuper makró" módját, amivel egészen közelről készíthetünk rendkívül részletes fotókat - mindezt ráadásul úgy, hogy a Xiaomi 14 Ultrában nincs dedikált makró kamera, az 50 megapixeles telefotó kamerának köszönhetően viszont erre nincs is szükség. Szintén kifejezetten jó benyomásaink vannak a kamera optikai képstabilizátoráról, ami videózás közben annyira kiegyensúlyozza a mozgásokat, hogy szinte vetekszik egy képstabilizátorral ellátott állvánnyal. Az alábbi videót például a telefont egy kézben fogva, sétálás közben készítettük, de ahogy látható, a kép ennek ellenére is teljesen stabil.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)