Kávét főzni még nem tud, de szinte már helyetted dolgozik - ezt tudja ma a Microsoft Copilot

2025 / 03 / 05 / Bobák Áron
Kávét főzni még nem tud, de szinte már helyetted dolgozik - ezt tudja ma a Microsoft Copilot
Szakmai körökben ma már nem kérdés, hogy a vállalati szektorban éppen egy komoly paradigmaváltás kellős közepén járunk: a generatív mesterséges intelligencia megjelenése és robbanásszerű térnyerése alapjaiban változtatja meg a munkafolyamatokat, ezzel együtt komoly terhet is ró a vállalatokra, akiknek egyszerre kellene átgondolt stratégia mentén, ugyanakkor minél gyorsabban adaptálniuk a technológiát, ha nem akarnak versenyhátrányba kerülni. A Microsoft a nagy technológiai cégek közül elsőként nyújtott átfogó megoldást erre a problémára a Copilot bevezetésével, amelynek legújabb vívmányait február elején, az AI Tour konferencián mutatták be a szakma hazai képviselőinek.

Az Ales Holecek, a Microsoft irodai alkalmazásokért felelős alelnöke által idézett számok igencsak beszédesek: tavaly már a munkavállalók 75%-a használta valamilyen formában a generatív AI-t a munkájához, ami 20%-os emelkedést tükröz az egy évvel korábbi állapothoz képest. Ezzel együtt a piac mérete is jelentősen növekedett: az IDC statisztikái szerint amíg a vállalkozások 2023-ban 19 milliárd dollárt költöttek generatív AI-jal kapcsolatos beruházásokra, addig ez az összeg 2024-re 44 milliárd dollárra emelkedett.

Bár a statisztikákból világosan kirajzolódik az a trend, hogy a vállalati szektor rohamléptekben adaptálja az új technológiát, az adatok arra is rámutatnak, hogy ez sokszor igencsak szervezetlen keretek között zajlik. A Microsoft tavaly májusban kiadott éves jelentése szerint a munkavállalók 78 százaléka a saját eszközeit használja, ha generatív AI-ról van szó, ami hatékonyság szempontjából sem feltétlenül kifizetődő, ráadásul komoly biztonsági kockázatokat is hordoz magában, ha a munkavállalók például céges dokumentumokat, érzékeny adatokat is megosztanak egy chatbottal.

A Microsoft a nagy cégek közül elsőként reagált az új trendekre, amikor 2023 tavaszán bemutatták a Copilot névre keresztelt szolgáltatásukat, amely az OpenAI által kifejlesztett GPT-4 nagy nyelvi modell előnyeit ötvözte a Microsoft 365-tel, ami a cég rendkívül népszerű irodai alkalmazásait fogja össze. A virtuális asszisztens többek között olyan lehetőségeket adott a felhasználók kezébe, mint a vázlatok megfogalmazása, a prezentációk tartalmának az összefoglalása vagy az adatok vizuális megjelenítése, az elmúlt két évben pedig a szolgáltatást folyamatosan bővítették újabb és újabb funkciókkal.

Ennek az egyik leglátványosabb mérföldköve volt az ágensek megjelenése, amelyek egy-egy specifikus feladatot képesek elvégezni a felhasználók helyett. Ezek a személyre szabott AI alkalmazások a sales-től kezdve az ügyfélszolgálatokon keresztül a programozói feladatokig a legkülönbözőbb területeken tudják hatékonyabbá tenni a vállalatok munkafolyamatait; többek között képesek összefoglalni a beérkező jelentéseket, a folyamatban levő projektek alapján összeállítani a soron következő meeting napirendjét, kimutatásokat készíteni a céges adatbázisokból vagy a termékinformációk alapján segítséget nyújtani a hibaelhárításhoz. A felhasználók ma már számtalan előre elkészített ágensből választhatnak a Copilotban, de a Copilot Studio használatával arra is lehetőségük nyílik, hogy teljesen egyedi ágenseket készítsenek bármiféle előzetes programozói ismeret nélkül.

A havi 30 dollárért igénybe vehető Microsoft 365 Copilot mostanra magában foglalja a GPT-4o nagy nyelvi modellen alapuló chatet, amely nem csak a kérdéseinkre tud válaszolni, de képes elemezni a feltöltött dokumentumokat, képeket generálni, emellett a Pages szolgáltatással átlátható formába szerkeszteni az eddigi munkánkat, amit aztán a munkatársakkal is megoszthatunk. A Copilot Studio segítségével személyre szabott ágenseket hozhatunk létre, amelyek egy-egy speciális feladat ellátására alkalmasak, és a prompt mezőben megjelölve őket azonnal aktiválhatóak. A Copilot beépül a Microsoft legnépszerűbb termékeibe, mint a Word, az Excel, a Teams, a Powerpoint és az Outlook, emellett az Actions segítségével automatizálhatjuk is az ismétlődő feladatokat, például a jelentések összefoglalását egy adott projekt állásáról. Végül, de nem utolsósorban a Copilot széleskörű irányítási és analitikai eszközöket is ad a kezünkbe, és vállalati szintű védelmet biztosít a kiberbűnözőkkel szemben.

A Copilottal kapcsolatos egyik legfrissebb hír, hogy a Microsoft idén januárban jóval hozzáférhetőbbé tette a szolgáltatást a Copilot Chat bevezetésével, amely ugyan valamivel szűkebb funkcionalitással bír, azonban ingyenesen tartalmazza a GTP-4o alapú chatfunkciókat, emellett használatalapú fizetési modellt vezet be az ágensekre, így a cégek teljesen a saját igényeikre szabva tudják skálázni a szolgáltatást. Ez egyben arra is lehetőséget nyújt, hogy az AI-jal még csak ismerkedő cégek komolyabb anyagi ráfordítás nélkül tudják kipróbálni, hogy milyen előnyökkel járhat számukra a Copilot alkalmazása, ami Holecek elmondása alapján a Microsoftnál már az elmúlt másfél évben is kiemelkedő eredményeket hozott: hogy csak két példát mondjunk, az AI bevezetése 11,5%-kal tette gyorsabbá az ügyek megoldását, a munkatársak pedig 36%-kal nagyobb arányban találtak megoldást a felmerülő problémákra külső segítség nélkül.

Hogy mi mindenre alkalmas jelenleg a Copilot, abba Femke Cornelissen, a Microsofttal szorosan együttműködő Wortell nevű holland informatikai tanácsadással foglalkozó cég szakértője nyújtott betekintést egy exkluzív bemutató keretében. Mint kiderült, bár az ágenseket az Azure AI-jal való integráció következtében akár egészen magas szinten is lehet konfigurálni, az agent builder segítségével valóban bármilyen programozói tudás nélkül is létre tudunk hozni olyan egyedi AI-t, ami az adott feladathoz a legjobban passzol. Ezek az ágensek nem csak a saját munkánkat könnyítik meg, hiszen azokat szabadon megoszthatjuk a munkatársakkal is, így a kollaborációt igénylő feladatok is jóval egyszerűbbé válnak.

A Copilot emellett is számtalan hasznos funkcióval rendelkezik: a Teams videókonferencia programba való integrációnak köszönhetően például az AI "figyel" helyettünk a meetingeken, képes legépelni és összefoglalni az elhangzottakat, így biztosan nem maradunk le semmiről. A Teams hamarosan egy ennél is izgalmasabb funkcióval is bővül, ugyanis a Copilot képes lesz minimális késleltetéssel, élőszóban fordítani a beszédet, csakúgy, mint egy valódi tolmács. Bár hasonló megoldásokkal már mások is kísérleteznek, a Microsoft szolgáltatása abból a szempontból mindenképpen különleges lesz, hogy a beszélők a saját hangjukon szólalhatnak meg más nyelveken, így a beszélgetés sokkal természetesebbé válik.

(Fotó: Joe Raedle/Getty Images, Microsoft)

Szinte profi dizájnernek érezhetjük magunkat a Microsoft legújabb AI-eszközével A Microsoft a napokban mindenki számára elérhetővé tette a Designer nevű szolgáltatást, ami az OpenAI képgenerátorának képességeit kihasználva tervez meg nekünk szinte bármit üdvözlőlaptól az emojikig.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.