Amint arról a Rakétán korábban beszámoltunk, a világ leggazdagabb embere radikálisan átformálta a világ egyik legismertebb közösségi platformját, és ez még csak a kezdet: a hosszú távú cél egy "mindenre képes szuperalkalmazás". Hogy ez pontosan mit takar, arról egyelőre csak sejtéseink vannak, hiszen a magántulajdonban lévő szolgáltatással kapcsolatban Musk szinte semmit sem köteles megosztani a közvéleménnyel. Ugyanakkor a nyilatkozataiból, illetve Linda Yaccarino vezérigazgató megjegyzéseiből úgy tűnik, hogy a Kínában jellemző, a bevásárlástól a banki szolgáltatásokon át a csevegésig mindent lefedő program megalkotása a cél. Nyugaton ilyesmire nem nagyon akad példa, a fogyasztók látszólag inkább hisznek abban, hogy egy-egy alkalmazás tegye azt, amiben igazán jó.
A "szuperalkalmazáshoz" a kommunikáció az egyik legalapvetőbb képesség, így nem meglepő, hogy a héten az X figyelmeztető üzenettel fogadta a felhasználókat: megérkeztek az audio- és videohívások. A Gizmodón olvasható cikk szerint a megoldást a direkt üzeneteknél tudjuk bekapcsolni, de hívásokat csak akkor indíthatunk, ha átutalunk havi nyolc dollárt a prémium előfizetésért Elon Musknak. "Bétában van, de ígéretes" - kommentálta a fejlesztést a milliárdos.
Egy nagyságrenddel ambiciózusabb, és lényegesen távolibb terv, hogy a The Verge értesülései szerint egy összcéges rendezvényen Musk azt mondta, hogy az X szeretne a felhasználói pénzügyi életének a középpontja lenni. "Ha köze van a pénzhez, ott lesz a platformunkon. Pénz, értékpapírok, bármi. Nem csupán annyi, hogy küldhetsz húsz dollárt a barátodnak. Nem lesz szükséged bankszámlára" - hangzott el a laphoz eljuttatott hangfelvételen. "Eldobom az agyam, ha ez nincs készen jövő év végéig" - folytatta a milliárdos. Amint arra a The Verge emlékeztet, az X.com is egy korai online bank volt, mielőtt Musk a PayPal nevű pénzügyi alkalmazásba integrálta azt. A cég azonban, amikor az eBay-hez csatlakozott, nem tartotta fontosnak az X által korábban lefejlesztett pénzügyi funkciókat, részben kivezette azokat.
Mindez persze jól hangzik, de ne felejtsük el, hogy az elmúlt egy év nem volt fáklyásmenet a Twitter életében - bár a cég korábban is rendkívül lassan és bizonytalanul fejlődött és fejlesztett. Nem elég, hogy a vállalat értéke közel a harmadára csökkent, a hirdetési pénzek fele eltűnt, a Gizmodo egy egész összeállítást szentelt Musk tizenkét legrosszabb pillanatának, a tömeges kirúgásoktól a naponta megváltoztatott szabályzatokon át a hamis információk terjesztésével kapcsolatos tehetetlenségéig. Feltehetőleg sokan idegenkednének attól, hogy a "pénzügyi életük középpontja" egy ilyen szolgáltatás legyen.
(Borítókép: Nathan Stirk/Getty Images)