Kiderült, hogy a Tesla nem okosabb a prérifarkasnál

2025 / 03 / 18 / Bobák Áron
Kiderült, hogy a Tesla nem okosabb a prérifarkasnál
Egy youtuber összevetette az FSD vezetéstámogató rendszer képességeit egy olyan autóéval, amiben lidar is található, és a Tesla ebből nem jött ki valami jól.

Bár a Tesla hivatalosan soha nem állította, hogy az autói önvezetők lennének, a Full Self-Drivingra, azaz "teljes önvezetésre" keresztelt vezetéssegítő rendszer érthető módon elég sok sofőr fantáziáját megmozgatta. Az interneten se szeri, se száma az olyan videóknak, amelyekben a tulajdonosok a kresz-szabályokkal ellentétesen használják az FSD-t - többek között maga a Tesla is több olyan videót tett közzé a Youtube-on, ahol a sofőr elengedi a kormányt, noha ez nem csak a magyar, de az amerikai közlekedési szabályok szerint sem megengedett az SAE Level 2 kategóriájú vezetéstámogató rendszerek esetében, mint amilyen az FSD is.

A Tesla rendszerével kapcsolatban az egyik leggyakrabban visszatérő kritika, hogy más gyártókkal ellentétben nem raknak lidart az autóba, ami így kizárólag a kamerákra támaszkodva tájékozódik. Hogy ez milyen veszélyekkel jár, arra most Mark Rober hozott egy gyakorlatias, és egy, a valóságtól valamivel jobban elszakadt, ám annál viccesebb példát.

A youtuber a Luminar önvezető rendszerével ellátott (így többek között lidarral is felszerelt) Lexus RX-szel hasonlította össze a Model Y képességeit, ami összességében csúnyán alulmaradt a teszteken. A Tesla autója képes volt időben érzékelni - és megállni - az útra helyezett, gyerek méretű bábut, ezt a manővert pedig akkor is jól abszolválta, amikor a bábu mozgott vagy az autóra a szembejövő forgalom fényszóróit szimuláló reflektort irányítottak. Az FSD ugyanakkor ködben és heves esőben is csődöt mondott, miközben a lidarral ellátott rendszer ezekben a helyzetekben is állta a sarat.

A gyakorlati jelentősége jóval kisebb, ugyanakkor sokkal látványosabbra sikerült a Rober által elvégzett másik teszt, amelyben a Kengyelfutó gyalogkakukk egyik visszatérő gegjét keltették életre a kollégáival. Ebben az esetben az út közepére egy hatalmas polisztirolfalat toltak, amire rárakták a mögötte látható táj méretarányos képét. Szerencse, hogy az "álutat" a gyalogkakukktól eltérően nem egy sziklafal oldalára festették fel, hiszen míg a lidarral ellátott autó megállt a fal előtt, a Model Y fékezés nélkül keresztülrongyolt rajta.

A Teslák érintettek a legtöbb halálos balesetben az amerikai közutakon Egy korábbi tanulmány ugyanakkor rávilágít, hogy valószínűleg nem arról van szó, hogy az autók ne lennének biztonságosak.


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.