A sejtreplikációs hibákat a szervezet a DNS-törés által indukált replikáció (BIR vagy break-induced replication) mechanizmusának segítségével kezeli, ami összeforrasztja az örökítőanyagot. Ez a folyamat nem nélkülözi a kockázatokat sem, mivel az összeillesztés során hibák is kerülhetnek a DNS-be, és ezek a hibák hosszú távon rákbetegség kialakulásához vezető mutációt jelenthetnek.
“Ez kétélű fegyver. A javítás képessége alapvetően hasznos, és bizonyos DNS-törések nem is javíthatóak ki másképp. A cél tehát jó, de a végeredmény néha rossz lehet”
- mondta el Anna Malkova, az iowai Egyetem biológiaprofesszora, aki 1995 óta tanulmányozza a BIR-t. Eddig ennek a folyamatnak csupán a kezdetét és végét ismertük pontosan, például tudtuk, hogy a javító apparátus egyfajta buborékot képez a DNS sérülése körül, majd ezek után szétbontva az épen maradt szálakat, egy új DNS-re másolja át őket. Az áttörést Liping Liu, az iowai Egyetem egyik végzős diákjának Droplet Digital PCR néven fejlesztett eljárása hozta meg, aminek segítségével végig lehetett követni a rejtélyes folyamatot.
“Képzeljenek el egy vasútvonalat. Liping egy sor állomást helyezett el a vonal mentén, és mindenütt figyelte, hogy mi halad át rajtuk, mennyi DNS-többlet jelentkezik az egyes pontokon, és ebből összeállt maga a folyamat is.” - mondta el Malkova. A vizsgálatok során a tudósok az egyes állomásokon akadályokat állítottak a folyamat elé, transzkripciót, és egy olyan akadályt, melyet belső telomer szekvenciának hívnak, és megfigyelték, hogy mi történik.
Kiderült, hogy az RNS polimeráz körülöleli a DNS-t, szálakra bontja, miközben egy hírvivő RNS-szakaszba másolja az információt. A hírvívő RNS továbbviszi az információt, és a sejt belsejében ennek alapján létrejöhet a szükséges fehérje.
Amennyiben a folyamat a kezdetekor egy folyamatban lévő transkripcióba ütközik (a DNS információjának átírása fehérjeelőállítás céljából), a javítás leáll. Kiderült, hogy a transkripció iránya és térbeli elhelyezkedése a későbbiekben befolyásolhatja a létrejövő javítás minőségét is, ami a rák kialakulását is nagyban befolyásolhatja.
“Tudtuk, hogy sok instabilitás keletkezik azokon a helyeken, ahol a gyakori átírás találkozik a replikációval. Eddig azonban nem tudtuk, hogy pontosan mi okozza ezt a jelenséget. A kutatás bebizonyította, hogy bár a BIR ilyenkor segít, de mindez nagy árat követel.
"Azt gondoltuk, hogy a transzkripció és a replikáció ütközése okozhatja a rákot, de valójában a BIR mechanizmusa miatt jöhet létre. Menti a menthetőt, de a kérdéses az, hogy mennyit segít valójában” - summázta Malkova. A BIR működésének folyamatát január közepén jelentették meg a Nature tudományos folyóiratban publikált tanulmányban.
(Forrás: Sciencedaily Kép: Pixabay)