Louise Glück amerikai költő, aki 1943 április 22-én, első gyermekként született New York-ban, apja Daniel Glück üzletember, anyja Beatrice Glück háztartásbeli volt. Anyai ágon egykor Oroszországból az Egyesült Államokba vándorolt zsidó családból származik, apja nagyszülei emigráns magyar zsidók voltak, ma a Massachusetts állambeli Cambridge-ben él. Az írás mellett angol nyelvet tanít a New Havenben található Yale Egyetemen, Connecticut államban.
Első kötete Firstborn (Elsőszülött) címmel 1968-ban jelent meg, és hamarosan az amerikai kortárs irodalom egyik legkiemelkedőbb költőjeként ismerték el. Számos rangos díjban részesült, köztük a Pulitzer-díjban 1993-ban, a Nemzeti Könyvdíjban 2014-ben, a Nemzeti Bölcsészeti Medálban, a Nemzeti Könyvkritikusok Díjában és a Bollington Díjban. 2003 és 2004 között a Nemzet Költője volt az Egyesült Államokban.
Louise Glück eddig összesen tizenkét versgyűjteményt és néhány vegyes, esszéket és verseket tartalmazó könyvet jegyez. Munkáit a tiszta fogalmazásra való törekvés jellemzi, a gyermekkor és a családi élet, a szoros kapcsolat a szülőkkel és a testvérekkel mind olyan tematika, melyek központi szerepet játszanak egyéni hangjának kialakításában.
“Verseiben az “én” kíméletlenül keresi, hogy mi maradt meg egykori álmaiból és téveszmeiből, és páratlan elszántsággal veszi fel a harcot az “én” illúzióival. Annak ellenére, hogy Glück soha nem tagadta az önéletrajzi háttér jelentőségét, nem lehet rá egyszerűen önéletrajzi költőként tekinteni."
"Glück az egyetemeset keresi, és ebbéli igyekezetében ihletet merít a mítoszokból és klasszikus motívumokból, amelyek legtöbb művében jelen vannak” -írja munkásságáról a Nobel-díj bizottsága.
(Forrás: BBC Kép: Wikipédia)