Eddig viszont a legtöbb kísérlet a témában megfigyeléses volt, vagyis a tudósok különböző csoportok után követését összegezték a tanulmányokban. Ezek a tanulmányok viszont nem alkalmasak a direkt ok-okozati kapcsolatok felállítására. Ráadásul rengeteg nyitott kérdés is maradt például az alacsonyabb alkoholtartalmú italokkal kapcsolatban elsősorban a várandósság későbbi időszakában.
A most publikált tanulmány azonban a nők alkoholfogyasztásával kapcsolatos randomizált klinikai tesztekre koncentrált, valamint sok más olyan tanulmányra, melyek alapján a közvetlen kapcsolat az alkoholfogyasztás és a magzat károsodása között felállítható.
Összesen huszonhárom különböző tanulmány eredményeit vetették egybe. Ezek között akadt, amely egy kísérletről írt, melyben különböző módszerekkel próbálkoztak, hogy a nők kevesebbet igyanak. Egy másik fiatal anyák gyerekeit vizsgálta ugyanabban a régióban két különböző korszakban: az alkoholfogyasztás minimumkorhatárának leszállítása előtt és után. Két olyan tanulmány is akadt, ahol olyan testvéreket hasonlítottak össze, ahol a két várandósság ideje alatt az anya alkoholfogyasztása megváltozott.
Az eredmények végül mind egy irányba mutattak: közvetlen kapcsolat áll fenn a várandós anya alkoholfogyasztása és megszületett gyerek rosszabb értelmi képessége, valamint alacsonyabb születési súlya közt.
A tudósok azonban továbbra sem tudják számszerűsíteni a különböző típusú alkoholfogyasztások rizikófaktorát. Elismerik azt is, hogy az eggyel korábbi tanulmányukban, mely azzal zárult, hogy a nők a gyengébb italokat is kerüljék, inkább az elővigyázatosság miatt fogalmaztak így, semmint a konkrét bizonyítékok alapján. A mostani eredmények azonban a véleményük szerint még inkább abba az irányba döntik a mérleget, hogy a várandósság időszakára teljes absztinenciát javasoljanak.
(Kép: Pixabay)